Արցախի նախագահի այցը Ֆրանսիա
Նոյեմբերի 27-ին Նախագահը հանդիպում է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, հիմնադրամի Ֆրանսիայի մասնաճյուղի տնօրեն Պետրոս Թերզյանի հետ:
Բակո Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել հիմնադրամի Ֆրանսիայի մասնաճյուղին և նրա ղեկավարին` Եվրոպայում «Հեռախոսամարաթոն-2010»-ի աշխատանքները բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար: Հանդիպման ժամանակ արծարծվել են նաև մեր հանրապետությունում տարբեր ծրագրերի իրականացման հետ կապված հարցեր:
Նույն օրը երկրի ղեկավարը մասնակցել է Ֆրանսահայ բժիշկների միության տարեկան հավաքին:
Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել ներկաներին` Արցախին մշտապես սատարելու համար, նշելով, որ միությունը կարևոր դեր ունի մեր հանրապետությունում բժշկության զարգացման գործում:
Քննարկվել են նաև առողջապահության ոլորտում հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Միջոցառումներին մասնակցում էին Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիգեն Չիթեչյանը և Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:
Ինչպես հայտնում են ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, Բակո Սահակսյանը նոյեմբերի 28-ին Փարիզի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ Մայր տաճարում մասնակցել է կիրակնօրյա պատարագին, որը մատուցել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիգեն Չիթեչյանը, Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը, Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը:

Bako Sahakyan visits France
On November 27, B. Sahakyan met member of the Hayastan All Armenian Fund’s Board of Trustees, Director of the Fund’s French affiliate Petros Terzyan.
President Sahakyan expressed his gratitude to the French affiliate of the Fund and its Director for organizing Phonethon 2010 in Europe. The meeting also addressed implementation of different programs in Artsakh.
On the same day Bako Sahakyan attended annual meeting of the Union of Armenian Doctors of France.
The President appreciated the long-term assistance shown to Artsakh noting the important role the union plays in developing medical sector in Artsakh.
The meeting also focused on cooperation in the health sector in Artsakh.
The events were attended by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to France Vigen Chitechyan and Head of the Central Information Department of the Artsakh Republic President’s Office David Babayan.
On November 28, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan attended Sunday Mass offered by Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians Karekin II at the Cathedral of St. John the Baptist in Paris.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to France Vigen Chitechyan and Head of the Central Information Department of the Artsakh Republic President’s Office David Babayan, NKR Permanent Representative to France Hovhanness Gevorgyan were present at the event.