Wikileaks դոսյեն հրապարակվեց. աշխարհը սկանդալների նախաշեմին
Wikileaks-ի հայտնի դոսյեն, որն իրենից ներկայացնում է ԱՄՆ պետքարտուղարությանը պատկանող գաղտնի փաստաթղթեր, նամակագրություն, սկսել են հրապարակել աշխարհի հայտնի ԶԼՄ-ները: Փորձագետները և քաղաքագետները միջազգային սկանդալների շարք են ակնկալում, որոնք կարող են հիմնովին վնասել որոշ երկրների միջև հարաբերությունները:
Ինչպես հայտնել է Wikileaks-ի նախագծի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը, հրապարակված և դեռ հրապարակվելիք փաստաթղթերը վերաբերում են ժամանակակից աշխարհի «բոլոր խոշոր հիմնախնդիրներին», հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
The Gardian-ը նշում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը հանձնարարել է ՄԱԿ-ում ամերիկացի դիվանագետներին «լրտեսել» այլ երկրների դիվանագետներին:
Նշենք, որ հրապարակված փաստաթղթերում արծարծվում են նաև ԼՂ հակամարտության կարգավորման, ինչպես նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման գործընթացին առնչվող թեմաները:

СМИ начали публикацию досье Wikileaks: мир в ожидании скандалов
Госсекретарь США Хиллари Клинтон приказала американским дипломатам в ООН шпионить за дипломатами других стран. Об этом, согласно ИТАР-ТАСС, сообщила сегодня британская газета "Gardian" со ссылкой на переданные ей организацией «Викиликс» секретные материалы госдепартамента США. Наряду с некоторыми другими мировыми СМИ издание начало публикацию досье «Wikileaks».
Документы, которые намерена в ближайшее время обнародовать организация «Викиликс», касаются «всех крупных проблем» современного мира. Об этом заявил сегодня основатель этого интернет-проекта австралиец Джулиан Ассанж.
«Материал, которые мы готовимся обнародовать, в целом, касается всех крупных международных проблем во всех странах мира», - сказал Ассанж.
Как сообщает РИА Новости со ссылкой на France presse, очередная серия "разоблачений" сайта Wikileaks способна вызвать международный скандал из-за содержащихся в них нелестных высказываний в адрес лидеров ключевых европейских стран.
Отметим, что в опубликованных документах затронуты также тема нагорно-карабахского конфликта и процесс нормализации армяно-турецких отношений.