Քլինթոն. Սա «գրոհ է համաշխարհային հանրության վրա»
Wikileaks կազմակերպության կողմից ամերիկացի դիվանագետների մեծածավալ նամակագրության հրապարակումը «գրոհ է համաշխարհային հանրության վրա», այլ ոչ միայն Վաշինգտոնի արտաքին քաղաքականության հանդեպ: Այս մասին, ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը:
Համաձայն նրա խոսքերի` այն մարդկանց գործողությունները, ում շնորհիվ գործում է Wikileaks-ը, «իչիք են դարձնում» ամերիկյան արտաքին գերատեսչության ջանքերն` ուղղված մի շարք սուր միջազգային խնդիրների լուծմանը: Այդ խնդիրների շարքում Քլինթոնը թվարկել է ահաբեկչության դեմ պայքարը, զանգվածային բնաջնջման զենքի տարածումը և մարդու իրավունքների ոտնահարումը:
Նա նաև վստահություն է հայտնել, որ Վաշինգտոնի ղեկավարության գաղտնի տեղեկատվության «արտահոսքը» չի հանգեցնի աղետալի հետևանքների` ԱՄՆ և այլ պետությունների հարաբերություններում:
«Վստահ եմ, որ այն գործընկերությունը և կապերը, որոնք ստեղծել է ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմը, ի զորու են դիմակայել այս մարտահրավերին», - հայտարարել է Հիլարի Քլինթոնը:

Клинтон: В отношениях США с другими странами катастрофы не будет
Обнародование организацией «Викиликс» крупного массива данных из служебной переписки американских дипломатических миссий за рубежом и центрального аппарата госдепартамента США является «атакой на мировое сообщество» в целом, а не только на внешнюю политику Вашингтона. Как сообщает ИТАР-ТАСС, с таким утверждением выступила  госсекретарь США Хиллари Клинтон.
По ее словам, действия тех лиц, благодаря которым функционирует «Викиликс», «подрывают наши усилия», т.е. сотрудников американского внешнеполитического ведомства, направленные на урегулирование целого ряда острых международных проблем. Среди таковых Клинтон упомянула терроризм, распространение оружия массового уничтожения, нарушения прав человека.
Одновременно глава американской дипломатии выразила уверенность в том, что новая «утечка» секретных и конфиденциальных сведений правительства в Вашингтоне не приведет к катастрофическим последствиям в отношениях США с другими государствами.
«Я уверена в том, что те партнерства и те связи, которые выстроила нынешняя администрация США, выдержат данный вызов», - заявила Клинтон.