Հայաստանի Նախագահն այսօր մեկնում է Աստանա
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնելու է Ղազախստան` մասնակցելու դեկտեմբերի 1-2-ը Աստանայում կայանալիք Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) 7-րդ գագաթնաժողովին: ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակից հայտնում են, որ այցի շրջանակներում Հանրապետության ղեկավարը կունենա նաև երկկողմ հանդիպումներ:
Այսօրվա դրությամբ ԵԱՀԿ գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով Ղազախստանի մայրաքաղաքում գրանցվել է շուրջ 2500 պաշտոնական պատվիրակ: Գագաթնաժողովին մասնակցությունը հաստատել են ԵԱՀԿ բոլոր անդամ-երկրները:
Նշենք, որ ԵԱՀԿ գագաթնաժողովներն անցկացվում են միջազգային այս կազմակերպության հիմնադրումից ի վեր՝ 1977 թվականից: Վերջին գագաթնաժողովը տեղի է ունեցել 1999 թվականին` Ստամբուլում: Այս տարվա գագաթնաժողովի հիմնական ինտրիգներից մեկը կապում են ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման գործընթացի հետ: ԵԱՀԿ գործող ղեկավար, Ղազախստանի արտգործնախարար Կանաթ Սաուդաբաևը երկուշանթի օրն ընդունել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և հանդիպման ժամանակ հույս էր հայտնել, որ ԵԱՀԿ գագաթնաժողովը կխթանի հիմնախնդրի լուծման ակտիվացմանը:

President leaving for Astana
President Serzh Sargsyan is today leaving on working visit to Kazakhstan to attend the 7th summit of OSCE to be held between December 1 and 2 in Astana. As part of his visit, the President will also have bilateral meetings, President’s press office reports.
For the present, over 2500 official delegates are registered in Astana for the summit. All OSCE Member States have confirmed participation in the summit.
OSCE has been holding summits since its establishment, 1977. The last summit took place in 1999 in Istanbul. This year, one of the key intrigues of the summit is linked with the issue of Nagorno Karabakh settlement. OSCE Chairman-in-Office, Foreign Minister of Kazakhstan Kanat Saudabayev hosting OSCE Minsk Group Co-chairs Monday expressed hope that the summit will boost resolution of the conflict.