Մերկել. ԼՂ գործընթացը` Աստանայում ընդունվածի հիման վրա
«Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին և Մինսկի խմբին, ապա ապագայում այդ գործընթացը պետք է շարունակվի` այստեղ ընդունվածի հիման վրա»,- Աստանայում ընթացող ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի ժամանակ հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը:
Ինչպես հայտնում է Aysor.am-ի թղթակիցը Աստանայից, Մեկրելը կոչ է արել ակտիվացնել ձգձգվող հակամարտությունների լուծումը: Իր խոսքում ԳԴՀ կանցլերը, մասնավորապես, խոսել է Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև 2008 թվականին տեղի ունեցած պատերազմական գործողությունններից, ինչպես նաև Մերձդնեստրի շուրջ բանակցություններից:
«Մենք սատարում ենք Վրաստանի ինքնիշխանությանը և ամբողջականությանը, և պետք է շարունակենք մեր ջանքերը`մասնավորապես Ժենևյան քննարկումներիի շրջանակներում, որպեսզի կայունացնենք անվտանգությունը, բարելավենք իրավիճակը մարդու իրավունքների պաշտպանության շրջանակներում», - հայտարարել է նա:
Ինչ վերաբերում է մերձդնեստրյան հիմնախնդրին, Ա.Մերկելը կարծիք է հայտնել, որ պետք է վերականգնվի «5+2» բանակցային ձևաչափը:

Merkel: NKR process to be based on what was accepted in Astana
“As for the NKR and the Minsk Group, in the future this process should continue based on what was accepted in here,” Angela Merkel the Chancellor of Germany said on the OSCE summit in Astana.
As the Aysor.am reporter informs from Astana Merkel has called upon activating the suspended conflict settlement. In her speech the Chancellor of Germany has particularly spoken about the war actions taken place between Russia and Georgia in 2008 as well as about the Transdniestrian talks.
“We support Georgia’s sovereignty and the integrity and we should continue our efforts particularly in the frameworks of the Geneva discussions, in order to stabilize the security and to improve the situation in the framework of the human rights defense,”she has announced.
As for the Transdniestrian issue, A. Merkel has expressed an opinion that the 5+2 negotiation format should be resumed.