Մեդվեդև. Ուժի կիրառումը բացարձակապես անընդունելի է
Հակամարտությունների լուծման ժամանակ ռազմական ուժի կիրառումը բացարձակապես անընդունելի է: ԵԱՀԿ գագաթաժողովում ունեցած ելույթում նման տեսակետ արտահայտեց ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը: :
Ռուսաստանի նախագահի խոսքով, ԵԱՀԿ-ն պետք է մշակի հակամարտությունների կարգավորման միասնական սկզբունքներ, որոնք պետք է կիրառվեն միշտ և առանց ընտրության: Այս մասին Աստաբայից հաղորդում է Aysor.am-ի թղթակիցը:
ՌԴ նախագահը որպես սկզբունքներ է նշել հակամարտության լուծման համար ռազմական ուժի կիրառումից հրաժարումը, հակամարտությունը կողմերի միջև համաձայնությամբ կարգավորելը, առկա բանակցային և միջնորդական ձևաչափերի նկատմամաբ հարգանքը և հակամարտության գոտում գտնվող քաղաքացիական բնաչկչության իրավունքների հարգումը:

Медведев против применения силы в решении конфликтов
Применение военной силы при решении конфликтов абсолютно неприемлемо, заявил президент России Дмитрий Медведев, выступая на саммите ОБСЕ в Астане.
По словам российского президента, ОБСЕ должна разработать единые принципы урегулирования конфликтов, которые должны выполняться всегда и не выборочно.
Как передает корреспондент Aysor.am из Астаны, Д.Медведев также заявил, что в решении конфликта стороны должны отказаться от применения силы, урегулировать конфликт при согласии сторон, уважать нынешний переговорный и посреднический форматы, уважать права мирного населения, находящегося в конфликтной зоне.