Մեդվեդև. Ուժի կիրառումը բացարձակապես անընդունելի է
Հակամարտությունների լուծման ժամանակ ռազմական ուժի կիրառումը բացարձակապես անընդունելի է: ԵԱՀԿ գագաթաժողովում ունեցած ելույթում նման տեսակետ արտահայտեց ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը: :
Ռուսաստանի նախագահի խոսքով, ԵԱՀԿ-ն պետք է մշակի հակամարտությունների կարգավորման միասնական սկզբունքներ, որոնք պետք է կիրառվեն միշտ և առանց ընտրության: Այս մասին Աստաբայից հաղորդում է Aysor.am-ի թղթակիցը:
ՌԴ նախագահը որպես սկզբունքներ է նշել հակամարտության լուծման համար ռազմական ուժի կիրառումից հրաժարումը, հակամարտությունը կողմերի միջև համաձայնությամբ կարգավորելը, առկա բանակցային և միջնորդական ձևաչափերի նկատմամաբ հարգանքը և հակամարտության գոտում գտնվող քաղաքացիական բնաչկչության իրավունքների հարգումը:

Medvedev: Use of force absolutely unacceptable
Use of military force to resolve conflicts is absolute unacceptable, Russian President Dmitry Medvedev said addressing OSCE summit in Astana.
According to Medvedev, OSCE should develop common permanent principles to resolve conflicts, Aysor.am correspondent reports from Astana.
Among them, the Russian President mentioned renunciation of force, resolution of conflicts by mutual consent between the sides, respect of current negotiation and mediation formats and rights of the civil population in the zone of conflict.