ՄԱԿ-ը և ԵԱՀԿ-ն կողմ են հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանը
Պետքարտուղար, Ղազախստանի արտգործնախարար Կանատ Սաուդաբաևը այսօր մեկնարկած ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի լիագումար նիստին «զգույշ լավատեսություն» է հայտնել` ձգձգվող հակամարտությունների կարգավորման գործընթացում: Նա նշել է, որ այդ մասին են վկայում այս տարվա ընթացքում տեղի ունեցած բանակցությունները: Սաուդաբաևը ներկաներին հիշեցրել է Կղրղզստանում ողբերգական իրադարձությունների հետևանքների մասին, հայտարարելով, որ այդ ամենը հաստատում է «ԵԱՀԿ-ի պահանջված լինելը, որը այսուհետ ևս կստարի այդ երկրի կայունությանը և կայուն զարգացմանը», հաղորդում է մեր թղթակիցը:
«Հուսով ենք, որ եկող տարի կհաստատվի 1999 թվականի Վիեննայի արդիականացված փաստաթուղթը», - ասել է նա:
Նիստին մասնակցող ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Պան Գի մունն, իր հերթին, վստահեցրել է, որ Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը պատրաստ է փախգործակցել ԵԱՀԿ-ի հետ` ձգձգվող հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման գործում:
Պան Գի Մունն ընդգծել է, որ հակամարտությունները պետք է հանգուցալուծվեն «բանակցությունների հիման վրա»:
«Բոլոր նրանք, ովքեր ապրում են այդ տարածաշրջաններում, արդարացիորեն սպասում են մեզանից այդ խնդիրների լուծումը», - հայտարարել է ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը:

Kazakhstan's Secretary of State and Foreign Minister Kanat Saudabayev addressing OSCE summit in Astana expressed cautious optimism about resolution of protracted conflicts. Particularly, touching upon the situation triggered by the tragic events in Kyrgyzstan, Saudabayev said that it once again confirmed “demand for OSCE which will keep supporting stability and stable development of that country,” Asyor.am correspondent reports.
“We hope updated Vienna Document 1999 will be confirmed next year,” Saudabayev said.
UN Secretary General Ban Ki-moon speaking at the summit, in return, said that UN is ready to support OSCE in peaceful resolution of protracted conflicts.
Ban Ki-moon stressed that conflicts should be resolved “through negotiations.”
“All those who live in those regions fairly expect from us resolution of those issues,” Ban Ki-moon said.