9 ամսում ԼՂՀ են այցելել ավելի քան 7000 օտարերկրյա քաղաքացիներ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հյուպատոսական ծառայության տվյալների համաձայն, 2010թ. անցած 9 ամսիների ընթացքում ԼՂՀ են այցելել ավելի քան 7000 օտարերկրյա քաղաքացիներ, ինչը զգալիորեն գերազանցում է 2009թ. նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշները:
ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ այս տվյալները վկայում են այն մասին, որ ամեն տարի աշխարհում աճում է հետաքրքրությունը Արցախի նկատմամբ, չնայած Ադրբեջանի ակտիվ հակազդեցությանը և ԼՂՀ այցելող օտարերկրյա քաղաքացիներին «պերսոնա նոն գրատա» հայտարարելը: Զբոսաշրջիկներին գրավում են հնագույն պատմական հուշարձանները, հիասքանչ բնությունը, գեղատեսիլ կիրճերը, առողջ էկոլոգիան, հանքային և տաք աղբյուրները: Սակայն, երկրի հիմնական հարստությունը, ըստ նրանց, բարյացակամ և հյուրասեր մարդիկ են:
Զբոսաշրջիկների շրջանում գերակշռում են ԵՄ երկրների, ԱՄՆ, Ռուսաստանի, Թուրքմենստանի, Վրաստանի քաղաքացիները և այլն: Շատ օտարերկրացիներ այցելում են ԼՂՀ մի քանի անգամ: Տարեցտարի ընդլայնվում է այն երկրների աշխարհագրությունը, որտեղից զբոսաշրջիկներ են այցելում Արցախ: Այս տարի առաջին անգամ ԼՂՀ են այցելել Գաբոնի և Կոտ Դիվուարի քաղաքացիներ: Վերջին երկու տարում մեծացել է Պարսկաստանից զբոսաշրջիկների հոսքը:
Զբոսաշրջիկները հիմնականում այցելում են Գանձասարի (XIII դար), Ամարասի (IV դ.), Դադիվանքի (IV դ.) վանական համալիրներ, հինավուրց Տիգրանակերտ քաղաքի պեղումների գոտի, Ազոխի քարանձավ, Նիկոլ Դումանի տուն-թանգարան, ինչպես նաև Ականաբերդ, Լևոնաբերդ, Բերդաքար, Ասկերան, Թումասաբերդ հին հայկական ամրոցներ և այլն :

За прошедшие 9 месяцев НКР посетило более 7000 иностранцев
Согласно данным Консульской службы Министерства иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики, за прошедшие 9 месяцев 2010 года НКР посетило более 7000 иностранных граждан, что значительно превышает показатели того же периода 2009 года.
Как сообщает пресс-служба МИД НКР, эти данные свидетельствуют о том, что с каждым годом в мире растет интерес к Арцаху, несмотря на активное противодействие Азербайджана и объявление иностранных граждан, посещающих НКР, персонами «нон грата». Привлекают туристов древнейшие исторические памятники, роскошная природа, живописные ущелья, здоровая экология, минеральные и горячие источники. Однако основное богатство страны, по их словам, заключается в доброжелательных и гостеприимных людях.
Больше всего приезжают граждане стран ЕС, США, России, Туркменистана, Грузии и т.д. Многие иностранцы посещают НКР по несколько раз. Год от года расширяется география государств, из которых приезжают туристы. Впервые в нынешнем году НКР посетили граждане Габона и Кот д’ Ивуара. За последние два года увеличился поток туристов из Ирана.
Туристы в основном посещают монастырские комплексы Гандзасар (XIII век), Амарас (IV век), Дадиванк (IV век), зону раскопок античного города Тигранакерт, Азохскую пещеру, музей Никола Думана, а также старинные армянские крепости Аканаберд, Левонаберд, Бердакар, Аскеран, Тумасаберд и т. д.
Развитию туризма в значительной мере будет содействовать и открытие Степанакертского аэропорта в мае 2011 года.