Հայ-ռուսական գործարար համաժողով. Եվս մեկ քայլ` դեպի առաջ
Դեկտեմբերի 6-7-ը Երևանում տեղի կունենա գործարար համաժողով՝ միտված նոր գործարար կապերի հաստատմանը և ներդրումների խթանմանը։ Համաժողովը նախաձեռնել են ՀՀ առևտրաաարդյունաբերական և Ռուսաստանի Դաշնության առևտրաարդյունաբերական պալատները:
ՀՀ ԱԱՊ նախագահ Մարտին Սարգսյանը Aysor.am-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ համաժողովն անցկացվելու է երկու երկրների միջկառավարական հանձնաժողովների նիստի շրջանակներում:
«Ռուսաստանի ԱԱՊ հետ շատ ջերմ հարաբերությունների մեջ ենք: Այս գործարար համաժողովը ևս մեկ քայլ է դեպի առաջ: Տարբեր ոլորտներ ներկայացնող շուրջ 40 գործարարներ գալու են Հայաստան և մեր հայ գործարարներն են նաև ցանկություն հայտնել այստեղ տեսնել այն կազմակերպություններին, որոնց հետ թեմաներ ունեն խոսելու: Փորձելու ենք այդ կազմակերպություններին նույնպես բերել»,- ասաց Մ. Սարգսյանը:
Ըստ նրա, համաժողովի ընթացքում գործարարներն արդյունավետ և փոխշահավետ համագործակցության հնարավորություն կունենան միմյանց ներկայացնելու իրենց գործունեության ոլորտը, քննարկելու համագործակցության հնարավորությունները և հեռանկարները։
Մ. Սարգսյանի խոսքով, օրակարգային թեմաների շարքում է նաև ռուսական կողմին հանձնված հայկական կազմակերպությունների ապագայի խնդիրը, մասնավորապես` Մարս գործարանի:
«Մարս գործարանում կարծես առաջխաղացում կա` այն որպես տեխնոպարկ զարգացնելու ուղղությամբ: Բոլոր նոու-հաուները, ՏՏ ոլորտի առաջարկությունները, բոլորը հնարավորություն կունենան Մարս գործարանում արտադրելու»,- նշեց Մ. Սարգսյանը:
Գործարար համաժողովի ժամանակ քննարկվելու են նաև սննդարդյունաբերության, հանքարդյունաբերության, գյուղատնտեսության, առողջապահության, դեղագործության, արդյունաբերության, մեքենաների և այլ սարքավորումների արտադրության, շինարարության, ծառայությունների մատուցման և այլ ոլորտների հարցեր:

Бизнесмены Армении и РФ обсудят перспективы сотрудничества
В Ереване 6-7 декабря состоится армяно-российский бизнес-форум, направленный на стимулирование инвестиций и установление новых деловых связей. Форум инициирован Торгово-промышленными палатами Армении и России.
Как сообщил в беседе с корреспондентом Aysor председатель ТПП Армении Мартин Саркисян, форум будет проходить в рамках заседания межправительственных комиссий.
«В Армению приедут порядка 40 предпринимателей из России, которые представляют различные сферы экономики. Армянские бизнесмены в свою очередь выразили желание, чтобы на форуме были представлены те организации, с которыми они хотели бы обсудить те или иные вопросы. Мы пригласим и эти компании», - сказал М.Саркисян.
По его словам, в ходе форума бизнесменам будет представлена возможность общения, обсуждения перспектив эффективного и взаимовыгодного сотрудничества. В повестке форума также обсуждение вопроса будущего армянских предприятий, переданных российской стороне в счет погашения госдолга, в частности, завода «Марс».
М. Саркисян сообщил, что вполне реальна перспектива развития завода «Марс» в качестве технопарка, а все “ноу-хау” и предложения сферы IT будут учтены и использованы в производстве завода.
На бизнес-форуме будут обсуждаться также вопросы, касающиеся пищевой отрасли, горно-рудной промышленности, сельского хозяйства, здравоохранения, фармацевтической промышленности, строительства, предоставления услуг и других областей экономики.