Եվրախորհրդարանը Հայաստանի վերաբերյալ փաստաթուղթ է ընդունել
Հինգշաբթի օրը Եվրոպական խորհրդարանը հայտարարություն է ընդունել Հայաստանում տիրող ներկայիս իրավիճակի, ինչպես նաև Հայաստան - ԵՄ հարաբերությունների ներկա փուլի մասին: հայտարարության նախագիծը մինչև Եվրոպական խորհրդարանում ընդունվելը պարունակում էր մի շարք կոշտ ձևակերպումներ, որոնք ընդունված փաստաթղթում տեղ չեն գտել:
Նշենք, որ հայկական կողմից խորհրդարանական այս քննարկումներին մասնակցել են ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Կարինե Ղազինյանը և ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Եթե դիտարկենք ամբողջ փաստաթուղթը, ապա ընդհանուր առմամբ այն դրական է: Հայաստանի առաջընթաց է նշվում մի շարք ոլորտներում, ինչպիսիք են մարդու իրավունքները, տնտեսությունը: Բայց ինչ վերաբերվում է տեղեկատվական դաշտում տիրող իրավիճակի կամ արդարադատության համակարգի թերությունների մասին, ապա այստեղ, իհարկե, կան շատ խիստ գնահատականներ», - հայտնել էր նախքան փաստաթղթի ընդունումը «Ազատություն» ռադիոկայանը` հղում անելով Բրյուսելում իր թղթակից Դան Ալեքսին:
Համաձայն ընդունված փաստաթղթի` Եվրախորհրդարանը կոչ է անում Հայաստանին «գործնական քայլեր ձեռնարկել բիզնեսի և քաղաքականության տարանջատման ուղղությամբ»:
Բացի այդ, Եվրախորհրդարանի անդամները հայաստանյան իշխանություններին հորդորում են ն «ոստիկանության կողմից իրականացվող ձերբակալությունների և հարցաքննությունների պրակտիկան համապատասխանեցնել Եվրամիության չափանիշներին»:

Европарламент принял «позитивный» документ по Армении
В четверг Европейский парламент принял заявление, касающееся текущей ситуации в Армении, а также нынешнего состояния отношений Евросоюз-Армения. Проект заявления европейских парламентариев накануне его принятия содержал жесткие формулировки, которые не нашли место в принятом документе.
С армянской стороны в этих обсуждениях принимали  участие замминистра иностранных дел Карине Казинян и председатель комиссии по вопросам европейской интеграции Национального Собрания РА Наира Зограбян.
«Если рассматривать весь документ, то в целом он имеет позитивный характер. Здесь упомянут прогресс Армении в ряде областей, таких, например, как права человека или экономика. Но что касается того, как были представлены ситуация, царящая в информационном поле, или недостатки в системе правосудия, то здесь, конечно, есть очень строгие оценки», - сообщило ранее Радио Свобода со ссылкой на своего корреспондента в Брюсселе Дана Алекса.
Согласно принятому документу, члены Европарламента призывают Армению «предпринять практические шаги в направлении разделения бизнеса и политики». Кроме того, парламентарии призывают армянские власти «привести практику задержаний и допросов со стороны полиции в соответствие со стандартами Евросоюза», сообщает радио Свобода.