Էրդողան. Թուրք-իսրայելական հարաբերությունները «վատ են»
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Հայֆայում հրդեհի հետևանքով Իսրայելին տրամադրված մարդասիրական օգնությունը չի նպաստի երկկողմ հարաբերությունների բարելավմանը: Էրդողանը խնդրել է չկապակցել քաղաքական խնդիրների հետ մարդասիրական օգնության տրամադրումն, ընդգծելով, որ հարաբերությունները երկու երկրների միջև «վատ» են, հայտնում է «Наше кафе»-ն:
NTV հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում` նա հայտարարել է, որ Թուրքիան ակնկալում է Իսրայելի պաշտոնական ներողությունը Գազայի բնակիչներին մարդասիրական օգնություն փոխադրող «Մարմարիս» նավի վրա «կոտորած» կազմակերպելու համար: Մինչ այդ Էրդողանը պահանջել է Իսրայելից փոխհատուցում «Free Gaza»- ի գրոհի ժամանակ տեղի ւոնեցած սպանությունների համար:
Նշվում է, որ անցած գիշեր Իսրայելի վարչապետ Նեթանյահուն խոսել է Թուրքիայի կառավարության ղեկավարի հետ: Ըստ Նեթանյահուի, Էրդողանն իր ցավակցությունն է արտահայտել Հայֆայում հրդեհի զոհերի կապակցությամբ: Նեթանյահուն վստահություն է հայտնել , որ Իսրայելի հարաբերությունները Թուրքիայի հետ մոտ ապագայում կբարելավվեն:

Отношения между Турцией и Израилем остаются «плохими» - Эрдоган
Премьер-министр Турции Тайип Эрдоган заявил, что гуманитарная помощь, оказанная Израилю во время пожара на территории Хайфы, не приведет к улучшению двухсторонних отношений. Эрдоган просил не смешивать оказание гуманитарной помощи с решением политических проблем; он отметил, что отношения между двумя государствами остаются "плохими", сообщает “Наше кафе".
Выступая с интервью телеканалу NTV, он объявил, что Анкара ожидает от Израиля официальных извинений за "расправу" на борту корабля "Мармарис", направлявшегося в сектор Газа с грузом гуманитарной помощи для жителей анклава. Ранее Эрдоган требовал от Израиля выплаты компенсаций за убийство девяти радикальных пропалестинских активистов "Флотилии свободы", которые были уничтожены израильскими десантниками.
Отмечается, что вчера вечером премьер-министр Нетаниягу разговаривал с главой турецкого правительства по телефону. По словам Нетаниягу, Эрдоган выразил свои личные соболезнования семьям погибших при пожаре в районе Хайфы.