Ա.Շաքարյանը չի բացառում, որ 2011-ին հնարավոր է «Ցյուրիխ 2»
Թուրքերը շարունակում են Հայոց ցեղասպանության հարցի նկատմամբ զգայուն լինել, այսօր ասուլիսին ասաց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանն-ը, ով օրերս Անկարայում մասնակցել է հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ գիտաժողովի։
«Նրանք շարունակում են հայերի այն ժամանակվա վրիժառու գործողությունները որակել որպես պատասխան սպանություններ` փորձելով հասկանալ, թե հայերն ինչ են ուզում` ասելով Ցեղասպունություն»,- ասաց Շաքարյանը:
Թուրքագետի խոսքերով` Ղարաբաղյան հարցում կրկին որևէ հետ քայլ չկա. «1993-ի հայ-թուրքական սահմանի փակումը նրանք շարունակում են պայմանավորել Ղարաբաղյան հիմնախնդրի հետ` ասելով, որ քանի դեռ չի լուծվել ղարաբաղյան հարցը, որևէ առաջընթաց չի կարող լինել»:
Թուրքերը հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավումը, ըստ Շաքարյանի, կապում են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների հետ, սակայն «նրանք քաջ հասկանում են, որ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևն անձնապես չի ցանկանում բարելավել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները, քանի որ դա իր շահից չի բխում»:
Բանախոսը նկատեց, որ 2011-ի խորհրդարանական ընտրությունները կարող են մեծ ազդեցություն ունենալ հայ-թուրքական հարաբերությունների վրա: Միևնույն ժամանակ, նա չբացառեց նաև այսպես կոչված «Ցյուրիխ-2»` հայ-թուրքական արձանագրությունների վերակենդանացման մասին լուրերը:
Ա. Շաքարյանը նշեց, որ հաջորդ տարի թուրքերը պատրաստվում են Դիարբեքիրում վերաբացել Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցին, որի բացման արարողությունը, ըստ թուրքագետի, կլինի Աղթամարի նման «ճոխ շոու»:
«Թուրքերն ամեն ինչ կանեն այս իրադարձությանը մեծ հնչեղություն տալու և մեծ շոու կազմակերպելու համար», - ասաց Ա.Շաքարյանը:

А.Шакарян не исключает возможность новых протоколов в 2011 году
Турки продолжают реагировать на любое упоминание Геноцида армян эмоционально, сообщил сегодня журналистам тюрколог Артак Шакарян, участвовавший на днях в научной конференции по теме армяно-турецких отношений в Анкаре.
«Они продолжают квалифицировать тогдашние акты мести армян в качестве ответных убийств и пытаются понять, чего хотят армяне, говоря о Геноциде», - сказал А.Шакарян.
По словам тюрколога, прогресс не наблюдается также в восприятии карабахского конфликта. «Закрытие армяно-турецкой границы в 1993 году турки продолжают обуславливать карабахским конфликтом, заявляя, что пока вопрос не решен, прогресса быть не может», - отметил А.Шакарян.
Как отметил А.Шакарян, турки увязывают нормализацию армяно-турецких отношений с армяно-азербайджанскими отношениями, однако «прекрасно понимают, что президент Азербайджана Ильхам Алиев не особенно стремится к улучшению армяно-азербайджанских отношений, поскольку это не в его интересах».
Тюрколог отметил, что парламентские выборы в 2011 году могут оказать большое влияние на армяно-турецкие отношения. При этом А.Шакарян не исключил также возможность реанимации так называемых протоколов «Цюрих 2».
Он сообщил, что в будущем году турки готовятся к открытию церкви Сурб Киракос в Диаберкире, и официальная церемония будет организована не менее пышно, чем «шоу» на острове Ахтамар. «Турки сделают все для организации большого шоу и чтобы мероприятие имело широкий резонанс», - сказал А.Шакарян.