Քաղաքագետ. Առաջին անգամ Ալիևը ստացավ համարժեք պատասխան
«Աստանայում մեր քաղաքականության մեջ որևէ տապալում չէր սպասվում և տեղի չունեցավ: Ավելին, առաջին անգամ Ադրբեջանի նախագահը ստացավ համարժեք պատասխան: Մինչ այսօր մենք խոսում էինք ավելի փափուկ դիրքերից և դա ճնշում էր Հայաստանի բնակչության վրա»,- անդրադառնալով Աստանայում ընդունված հնգակողմ հայտարարությանը` նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը:
Նա նշեց, որ Ադրբեջանի նախագահի սպառնալիքներն ավելի շատ վերաբերում էին Եվրոպային, քան Հայաստանին, և նրա ռազմատենչ հայտարարություններից հետո Եվրոպան փորձում էր հանգստացնել, սիրաշահել Ադրբեջանին:
«Սակայն Հայաստանը նույնպես կարող է համարժեք պատասխան տալ Ադրբեջանին, հետևաբար Եպրոպան պետք է սիրաշահեր նաև մեզ: Այսինքն, Հայաստանը խաղաղ և անմեղ գառնուկ չէ, որին կարելի է պահել և մտածել` երբ կարելի է նրա հարցը լուծել: Հայաստանը ևս կարող է կտրուկ գործողությունների գնալ և անել իր շահերից բխող գործողություններ»,- ասաց քաղաքագետը:
Ըստ Մելիք-Շահնազարյանի` Ալիևն արդեն դեկտեմբերի 1-ին նեղացած էր Եվրոպայից, որի ապացույցը հենց իր ելույթն էր:
«Ալիևին ուղղակի ստիպել են ստորագրել այդ հայտարարությունը, որը նրան ձեռնտու չէ, որովհետև դրանում խոսքը գնում է ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին: Եվ նրա փրփրած, ջղայնացած ելույթը դրա ապացույցն է: Իսկ ՀՀ նախագահի ելույթը Ալիևին ադեկվատ պատասխան էր»,- եզրափակեց իր խոսքը քաղաքագետը:

Политолог: Ильхам Алиев получил адекватный ответ
«На саммите ОБСЕ в Астане не ожидалось какого-либо провала в нашей политике, да и не было. Более того, впервые президент Азербайджана получил адекватный ответ. До сих пор мы говорили с более мягких позиций, и это оказывало давление на жителей Армении», - такое мнение высказал сегодня в ходе встречи с журналистами политолог Левон Мелик-Шахназарян, касаясь принятого в Астане пятистороннего заявления.
Политолог отметил, что угрозы президента Азербайджана больше относились к Европе, чем к Армении, и после его воинственных заявлений именно Европа пыталась успокоить, угодить Азербайджану.
«Армения также может дать Азербайджану адекватный ответ, следовательно, Европа должна угодить и нам. То есть, Армения – это не кроткий и невинный агнец на заклание, чтобы удерживать в подвешенном состоянии решение ее вопроса. Армения также может пойти на резкие меры и выполнить действия, вытекающие из ее интересов», - сказал политолог.
По словам Мелик-Шахназаряна, уже 1-го декабря Алиев был обижен на Европу, свидетельством чего является его выступление.
«Алиева просто заставили подписать это заявление, которое было невыгодным для него, так как в нем речь идет о признании независимости Нагорного Карабаха. И его нервное и возмущенное выступление доказывает это. А выступление президента Сержа Саргсяна было адекватным ответом», - резюмировал политолог.