Միակողմանի ԼՂ անկախության ճանաչումը` բանակցային պրոցեսի քանդում
Միայն լայնամասշտաբ ռազմական գործողության դեպքում է, որ Հայաստանը պետք է ճանաչի ԼՂ անկախությունը, իսկ մինչ այդ` պետք է սպասի: Նման տեսակետ հայտնեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը:
Նշենք, որ այսօր Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում ձախողվեց «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացրած Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման մասին օրինագիծը, որի քվեարկությանը մասնակցեց ընդամենը 13 ԱԺ պատգամավոր` քվեարկելով «կողմ»:
Ըստ քաղաքագետի` քանի դեռ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը գործում է և զբաղվում ԼՂ կարգավորման գործընթացով, ապա սխալ կլինի ճանաչել ԼՂ անկախությունը:
«Եթե մենք միակողմանի ճանաչում ենք ԼՂ անկախությունը, ապա դա ավտոմատ նշանակում է ողջ բանակցային պրոցեսի քանդում, դա նշանակում է ինչ-որ չափով անհարգալից վերաբերմունք համանախագահների նկատմամբ»,- ասաց Ս. Գրիգորյանը և հավելեց, որ եթե Հայաստանը որոշի դեմ դուրս գալ Ռուսաստանին և ԱՄՆ-ին` կստանա Կարսի արդյունքը:
«Ես պատասխանատու եմ այս խոսքերի համար, եթե մենք այսպիսի քայլեր անենք, կունենք այն իրավիճակը, ինչը եղավ Կարսի դեպքում: Մենք ընդհանրապես Կարսի հետ կապված պրոբլեմ չունեինք, բայց նման անմիտ քաղաքականությունը բերեց նրան, որ Կարսը կորցրեցինք»,- ընդգծեց քաղաքագետը:

Одностороннее признание НКР приведет к провалу переговоров
Армения должна принять независимость Нагорного Карабаха только в случае широкомасштабных военных действий, а до этого должна ждать. Такую точку зрения высказал сегодня журналистам политолог Степан Григорян.
Отметим, что сегодня в парламенте Армении было провалено голосование по законопроекту фракции «Наследие» «О признании независимости НКР». В голосовании по законопроекту участвовали лишь 13 депутатов, проголосовавших «за». Депутаты от фракции Республиканской партии Армении не приняли участия в голосовании.
По словам политолога, пока действует Минская группа ОБСЕ и занимается процессом урегулирования нагорно-карабахского конфликта, признание независимости НКР нецелесообразно.
«Если мы признаем в одностороннем порядке независимость НКР, то это автоматически означает развал всего переговорного процесса. В какой-то степени, это является также проявлением неуважения к сопредседателям», - сказал С.Григорян. По его словам, если Армения решит пойти против России и Соединенных Штатов, получит результат Карса.
«Я несу ответственность за эти слова, если мы пойдем на подобные шаги, то получим ситуацию, которая имела место в случае Карса. У нас вообще не было проблем, связанных с Карсом, однако неправильная и бессмысленная политика привела к потере Карса», - подчеркнул политолог.