Mastercard-ը և Visa-ն DDoS հարձակման են ենթարկում
Միջազգային հակերային խումբը խափանել է Mastercard և Visa միջազգային վճարային համակարգերի աշխատանքը: Իրենց Anonymous անվանող հակերները հայտարարել են, որ կիբերհարձակման կենթարկվեն բոլոր ֆինանսական ընկերությունները, որոնք արգելափակել են WikiLeaks-ին դրմական հանգանակությունները: Այս մասին հաղորդում է Բի-բի-սի-ն:
Նշենք, որ երեքշաբթի օրը Mastercard-ը հայտարարել էր WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասսանժի նախագծի համար վճարային գործարքների սպասարկումից հրաժարվելու մասին:
Visa վճարային համակարգի կայքը, ըստ աղբյուրի, նույնպես խանդիրներ ունի:
Համակարգչային անվտանգության մասնագետների կարծիքով` նշված կայքերի վրա DDoS (distributed denial of service) հարձակում է իրականացվում. երբ ինտերներ-կայքի վրա միաժամանակ տասնյակ հազարավոր հարցումներ են գալիս:

WikiLeaks allies hack MasterCard and Visa
Credit card giants MasterCard and Visa came under intense cyber attack on Wednesday as supporters of WikiLeaks retaliated for moves against Julian Assange after the release of U.S. diplomatic cables that angered and embarrassed Washington, BBC reports.
The Swedish prosecution authority, whose arrest order for Assange over accusations of sexual offenses led a British court to remand the 39-year-old WikiLeaks website founder in custody, also said it had reported an online attack to police.
Assange's online supporters hit the corporate website of credit card firm MasterCard in apparent retaliation for its blocking of donations to the WikiLeaks website.