Ռազմական արկածախնդրության դեպքում Երևանը կճանաչի ԼՂ անկախությունը
ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ընդլայնված կազմով հանդիպման մասնակցության նպատակով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը այսօր իր ելույթի ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանը ստիպված կլինի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը` Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման դեպքում: Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Եթե Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում լինի որևէ ռազմական արկածախնդրություն, ապա Հայաստանն այլընտրանք չի ունենա, բացի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը դե յուրե ճանաչելուց»,- ասել է Ս. Սարգսյանը:
Ըստ երկրի ղեկավարի` այդ դեպքում «Հայաստանը կսատարի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությանը` Հայաստանի տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցներով»:
ՀՀ նախագահը միաժամանակ հիշեցրել է Աստանայում ընդունված հնգակողմ հայտարարությունը, ինչպես նաև` ՀԱՊԿ, ԱՊՀ և այլ միջազգային կառույցների մակարդակով ընդունված որոշումները, և ընդգծել, որ «ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի»:

Yerevan to recognize NKR in case of new military adventure
President Serzh Sargsyan declared that Armenia will have to recognize independence of Nagorno Karabakh if Azerbaijan uses force, Interfax reports.
“In case of Azerbaijan’s new military adventure in Nagorno Karabakh, Armenia will have no way out but de jure recognition of Nagorno Karabakh,” President Sargsyan said at the CSTO Heads of State meeting in Moscow.
According to President Sargsyan, in that case, “Armenia will support Nagorno Karabakh people’s security using all available resources.”
The President expressed support for international level resolutions, particularly, those passed within CSTO and CIS according to which “peaceful resolution of the Nagorno Karabakh conflict has no alternative.”