Ռազմական արկածախնդրության դեպքում Երևանը կճանաչի ԼՂ անկախությունը
ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ընդլայնված կազմով հանդիպման մասնակցության նպատակով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը այսօր իր ելույթի ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանը ստիպված կլինի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը` Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման դեպքում: Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Եթե Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում լինի որևէ ռազմական արկածախնդրություն, ապա Հայաստանն այլընտրանք չի ունենա, բացի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը դե յուրե ճանաչելուց»,- ասել է Ս. Սարգսյանը:
Ըստ երկրի ղեկավարի` այդ դեպքում «Հայաստանը կսատարի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությանը` Հայաստանի տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցներով»:
ՀՀ նախագահը միաժամանակ հիշեցրել է Աստանայում ընդունված հնգակողմ հայտարարությունը, ինչպես նաև` ՀԱՊԿ, ԱՊՀ և այլ միջազգային կառույցների մակարդակով ընդունված որոշումները, և ընդգծել, որ «ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի»:

Ереван признает независимость НКР в случае новой военной авантюры
Президент Армении Серж Саргсян заявил, что его страна будет вынуждена признать независимость Нагорного Карабаха в случае применения против него силы со стороны Азербайджана, сообщает «Интерфакс».
«Если будет какая-либо новая военная авантюра со стороны Азербайджана в Нагорном Карабахе, то у Армении не будет другого выхода, кроме как признать независимость Нагорного Карабаха де юре», - сказал С.Саргсян в Москве на расширенном заседании глав государств-участников ОДКБ.
По словам С.Саргсяна, в этом случае «Армения будет поддерживать безопасность народа Нагорного Карабаха, обеспечивать безопасность всеми имеющимися в распоряжении Армении средствами».
При этом он высказался в поддержку принятых ранее на всех международных уровнях решениях, в том числе в рамках ОДКБ и СНГ, что «поиск решения карабахского конфликта на мирной основе не имеет альтернативы».