ՌԴ դեսպանատանը մեծարեցին հայ հրշեջ-փրկարարներին
Երևանում Ռուսաստանի դեսպանատանն այսօր ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն «Բարեկամության» շքանշան հանձնեց Հայաստանի ԱԻՆ փրկարար ծառայության տնօրեն, գեներալ-մայոր Սերգեյ Ազարյանին:
Համապատասխան հրամանագիրը 2010 թ. հոկտեմբերի 11-ին ստորագրել էր Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը: Նշենք, որ շքանշանը շնորհվել է Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում հրդեհների մարման ժամանակ ցուցաբերած քաջություն և պրոֆեսիոնալիզմի համար և համարվում է օտար երկրների քաղաքացիներին տրվող ՌԴ բարձրագույն պարգև:
Շքանշանի հանձնման պաշտոնական արարողությանը ներկա գտնվեցին ՀՀ Ազգային Անվտանգության Խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, Արտակարգ իրավիճակների Նախարարության ղեկավար Արմեն Երիցյանը, ինչպես նաև բոլոր այն 28 փրկարար-հրշեջները, որոնք մասնակցեցին Ռուսաստանում այս ամռանը տեղի ունեցած հրդեհների մարմանը և հետևանքների վերացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով փրկարար-հրշեջներին` դեսպան Վ.Կովալենկոն նշեց, որ նրանց սխրանքը և անձնուրաց օգնությունն անգնահատելի են:
«Հայ և ռուս հրշեջների համագործակցությունը վկայաբերեց երկու ազգերի և երկրների միջև գոյություն ունեցող գործընկերային ոգին: Սա իսկապես հայության բարեկամական սխրանք է Ռուսաստանի նկատմամբ: Մահացու վտանգի առջև հենց այսպիսի հերոսական աշխատանքն ամրապնդում է մեր միասնականությունը», - ասաց դիվանագետը:
Նա հիշեցրեց, որ հայ փրկարարների սխրանքը գնահատական ստացավ ամենաբարձր մակարդակով. հոկտեմբերի 13-ին անձամբ Դմիտրի Մեդվեդևից «Արիության համար» շքանշան է ստացել հայ հրշեջ-փրկարարների խմբի ղեկավար, փ/ծ գնդապետ Պավել Գյոզալյանը:
Իր հերթին ՀՀ ԱԱԽ քարտուղար Ա.Բաղդասարյանը, շնորհավորելով Սերգեյ Ազարյանին և բոլոր 28 փրկարարներին, շեշտեց, որ մեծ պատիվ է ստանալ նման բարձր պարգև և մեծարում` Հայաստանի համար այնպիսի բարեկամական երկրից, ինչպիսին Ռուսաստանն է:
«Վստահ եմ, որ մեր փրկարարներն այսուհետ ևս բնական աղետների դեպքում շատ ակտիվ կօգնեն մեր բարեկամներին, դաշնակիցներին», - ռուսերեն ասաց նա, ապա հայերեն հավելեց. «Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի շքանշանը պատվաբեր է և խոսում է այն մեծ նվիրումի ու աշխատանքի մասին, որ կատարեցին մեր փրկարարներն այն արհավիրքի օրերին»:

Армянские спасатели-пожарники удостоены высшей награды РФ
Чрезвычайный и Полномочный посол России в Армении Вячеслава Коваленко вручил сегодня директору Спасательной службы МЧС Армении, генерал-майору МЧС Сергею Азаряну государственную награду РФ «Орден Дружбы».
Соответствующий указ был подписан президентом РФ Дмитрием Медведевым 11-го октября 2010 года. Отметим, что награда присуждена за мужество и высокий профессионализм, проявленный при тушении пожаров на территории России .
На официальном мероприятии награждения присутствовали секретарь Совета национальной безопасности Артур Багдасарян, глава МЧС Армении Армен Ерицян, а также все 28 спасателей-пожарников, которые участвовали этим летом в тушении пожаров и ликвидации их последствий в России.
Выразив благодарность пожарникам посол В.Коваленко отметил, что их подвиг и самоотверженная помощь неоценимы.
«Взаимодействие армянских и российских пожарников наглядно продемонстрировало дух великого партнерства между нашими странами и народами в сложной ситуации. Это поистине дружественный подвиг армянского народа по отношению к России. Именно такой героический труд перед лицом смертельной опасности укрепляет наше единство», - сказал посол.
Он напомнил, что подвиг армянских пожарников был удостоен оценки на самом высоком уровне: 13-го заместитель начальника управления спасательных сил МЧС Армении, командир пожарно-спасательного сводного отряда, полковник Павел Гезалян получил из рук президента РФ Дмитрия Медведева государственную награду «Орден Мужества».
Секретарь Совбеза Артур Багдасарян в свою очередь, подзавив С.Азаряна и армянских пожарников, отметил, что получение столь высокой награды от дружественной России является большой честью для Армении.
«Уверен, что наши спасатели и впредь будут активно помогать нашим друзьям, союзникам и партнерам во время стихийных бедствий», - отметил А.Багдасарян. По его словам, «получение награды президента РФ – это высокая честь, свидетельствующая о самоотверженности и большой работе, проделанной нашими спасателями в те дни».