Հրեական լոբբին կսատարի ԱՄՆ-ում Ցեղասպանության բանաձևի ընդունմանը
ԱՄՆ հրեական լոբբին այսուհետ կսատարի Կոնգրեսում Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունմանը, այսօր լրագրողների հետ զրույցում տեսակետ հայտնեց իսրայելցի գիտնական Իսրայել Չառնին, ով մասնակցում է «Ցեղասպանության հանցագործությունը, կանխարգելում, դատապարտում և հետևանքների վերացում» խորագրով միջազգային գիտաժողովին:
«Մինչ այսօր հրեական լոբբին հակազդում էր հայկականին` աջակցելով Անկարային, սակայն վերջին դեպքերը բացահայտեցին, որ Իսրայելի իշխանությունները սխալ էին գործել և այդպիսի գործելակերպ այլևս անընդունելի է», - ասաց փորձագետը:
Նա նաև հավելեց, որ դժվարանում է կանխատեսել, թե ներկայումս Կոնգրեսում ինչպիսի ընթացք կունենա Ցեղասպանության բանաձևի ընդունումը:

Еврейское лобби поддержит принятие резолюции о Геноциде армян
Еврейское лобби США поддержит принятие в Конгрессе США резолюции о признании Геноцида армян, сообщил сегодня журналистам в Ереване ученый из Израиля Исраель Чарни.
«До сих пор еврейское лобби противодействовало армянскому лобби, оказывая содействие Анкаре, однако последние события показали, что власти Израиля действовали неверно, и подобный метод действий уже неприемлем», - сказал И.Чарни.
При этом он затруднился спрогнозировать, каким будет решение Конгресса по резолюции Геноцида армян.
И.Чарни в Ереване принимает участие в международной научной конференции «Преступление геноцида, предупреждение, осуждение и ликвидация последствий».