Ս.Սարգսյան.  Կոծկել սեփական մեղքը` կատարել նոր հանցագործություն
«Ցեղասպանության դառը դասերը մարդկության պատմության հիշողության մեջ մնացին որպես անցյալի դառը հուշեր: Ցավոք, ժխտողականությունն ու ցեղասպանության ուրացումը դեռևս շարունակում են տեղ գտնել մեր աշխարհում», - այսօր Երևանում ընթացող «Ցեղասպանության հանցագործությունը, կանխարգելում, դատապարտում և հետևանքների վերացում» խորագրով միջազգային գիտաժողովի բացմանը հայտարարեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարի խոսքով, ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված դեռևս համարժեք մեխանիզմների բացակայության կամ անկատարության հանգամանքները հանգեցրել են նրան, որ մարդկությունը շարունակում է ապրել նոր ցեղասպանությունների իրականացման սպառնալիքի հետ:
«Ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ու դատապարտմանը, ինչպես նաև դրանց հետևանքների վերացմանն առնչվող խնդիրները պետք է ընդգրկվեն միջազգային հանրության քննարկման օրակարգում: Քաղաքակիրթ մարդկությունը պետք է դրսևորի մեկ միասնական ճակատով լուծելու ունակություններ», - հավելեց Նախագահն, ընդգծելով, որ երևանյան գիտաժողովի անցկացման համար պատահական չեն ընտրվել ոչ վայրը և ոչ էլ խորագիրը:
«Այսօր մենք բախվում ենք մեկ այլ երևույթի ևս: Պաշտոնական պատմագրության կողմից գիտականորեն ապացուցված և միջազգային հանրության կողմից համապատասխան գնահատականի արժանացած պատմական փաստերը վերանայելուն միտված քայլերին զուհագեռ, որոշ վերլուծումներ փորձում են արհեստականորեն ստեղծել սեփական ցեղասպանության պատմությունը», -ասաց երկրի ղեկավարը:
Նախագահ Սարգսյանի բնորոշմամբ` «նմանատիպ շինծու մոտեցումները ցեղասպանության հանցագործության հստակ ձևակերպված իրավական հիմքերի պարզունակ մեկնաբանություններ են»:
«Սեփական ժողովրդին, այսպես ասած, ցեղասպանությամբ օժտելը, ոչ հայրենասիրություն է, ոչ էլ դիվանագիտություն: Պատմության և պատմական փաստերի լրախմբագրումներ իրականացնողները կարծում են, թե կարող են մարդկությանը պարտադրել իրենց խեղված պատմությունը: Կոծկել սեփական մեղքը և կատարած հանցագործությունը նշանակում է կատարել նոր հանցագործություն», - նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Հանրապետության ղեկավարը շեշտեց, որ նմանօրինակ ցինիզմն ապացուցում է, որ ոմանք իսկապես չեն ըմբռնում կամ չեն ուզում հասկանալ այն ահավոր գինը, որ մարդկությունը վճարեց և դեռևս շարունակում է վճարել:

“The bitter lessons of history have remained as bitter memories in the history of the humanity. Unfortunately, genocide denial still takes place in the world,” President Serzh Sargsyan said addressing the opening of the International Conference entitled “The Crime of Genocide: Prevention, Condemnation and Elimination of Consequences” in Yerevan.
According to the President, the lack of adequate mechanisms for genocide prevention or their imperfection makes humanity constantly face threat of recurrence of new genocides.
“Prevention and condemnation of genocides, elimination of their consequences should be put on the agenda of the international community. The civilized humanity should show ability to make common decisions,” President said.
“In parallel with steps towards reconsidering scientifically proved historical facts relevantly assessed by the international community, some studies try to artificially create their own history of genocide,” S. Sargsyan said.
According to him, “such falsified approaches are simplified interpretations of exactly formulated legal bases of the crime of genocide.”
“Endowing one’s own people with so-called genocides is neither patriotism nor diplomacy. Those reediting history and historical facts suppose they can force their distorted history upon the humanity. Concealing one’s own fault and crime is committing new crime,” Serzh Sargsyan said.
“This cynicism testifies that indeed, many either do not realize or do not want to realize the terrible price the humanity has paid,” President said in his remarks.