Թ. Հոֆման. «Սառը ցեղասպանությունը» կարող է ներկայացվել Հաագայում
Եթե Հայաստանը ցանկանա, կարող է Հայոց ցեղասպանության հարցը Արդարադատության միջազգային դատարանի քննարկման առարկա դարձնել: «Ցեղասպանության հանցագործությունը. կանխարգելում, դատապարտում և հետևանքների վերացում» խորագրով միջազգային գիտաժողովի ժամանակ հայտարարեց Բեռլինի Ազատ համալսարանի գիտաշխատող տիկին Թեսսա Հոֆմանը:
«Սպանություն, ուծացում, ոչնչացում. այս ամենն առկա է Օսմանյան կայսրության կազմակերպած գործողություններում»,- ընդգծեց նա` նշելով, որ «սառը ցեղասպանության» գործերը ևս կարող են ներկայացվել Հաագայի միջազգային դատարանում:
Խոսելով Գերմանիայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված գործընթացի մասին` Թեսսա Հոֆմանն ասաց, որ դեռ 2005 թվականից գերմանական խորհրդարանում եղել են երեք միջնորդություններ` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ, սակայն, դրանք ընթացք չեն ունեցել:
«Մեր երկրի կառավարությունն այժմ, ավելի, քան երբևէ, հավատարիմ է իր դիրքորոշմանը` կտրուկ մերժելով, որ կատարվածը Ցեղասպանություն է»,- ասաց Թ. Հոֆմանը` ընդգծելով, որ գերմանական կառավարության մերժողականությունը բխում է նրանից, որ իրենք այս հարցով իրենց «համապատասխանատու» են համարում:

T. Hofmann: “Cold case of genocide” can be heard in Hague
Armenia can submit the issue of the Armenian Genocide to the International Court of Justice in The Hague, Tessa Hofmann, Professor at the Free University of Berlin, stated addressing the International Conference entitled “The Crime of Genocide: Prevention, Condemnation and Elimination of Consequences” in Yerevan.
“Killing, assimilation, extermination – this is the description of Ottoman Empire’s actions,” she stressed adding that “cold cases of genocide” can be also submitted to the International Court of Justice in The Hague.
Speaking about the process of recognition of the Armenian Genocide in Germany Tessa Hofmann said that there have been three petitions on recognition of the Armenian Genocide in German Bundestag since 2005 but they gave no results.
“Now more than ever our government stays committed to its position categorically denying that what happened was genocide,” T. Hofmann said stressing that German government thinks Germany is “co-responsible” for the Armenian Genocide.