Թ. Հոֆման. «Սառը ցեղասպանությունը» կարող է ներկայացվել Հաագայում
Եթե Հայաստանը ցանկանա, կարող է Հայոց ցեղասպանության հարցը Արդարադատության միջազգային դատարանի քննարկման առարկա դարձնել: «Ցեղասպանության հանցագործությունը. կանխարգելում, դատապարտում և հետևանքների վերացում» խորագրով միջազգային գիտաժողովի ժամանակ հայտարարեց Բեռլինի Ազատ համալսարանի գիտաշխատող տիկին Թեսսա Հոֆմանը:
«Սպանություն, ուծացում, ոչնչացում. այս ամենն առկա է Օսմանյան կայսրության կազմակերպած գործողություններում»,- ընդգծեց նա` նշելով, որ «սառը ցեղասպանության» գործերը ևս կարող են ներկայացվել Հաագայի միջազգային դատարանում:
Խոսելով Գերմանիայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված գործընթացի մասին` Թեսսա Հոֆմանն ասաց, որ դեռ 2005 թվականից գերմանական խորհրդարանում եղել են երեք միջնորդություններ` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ, սակայն, դրանք ընթացք չեն ունեցել:
«Մեր երկրի կառավարությունն այժմ, ավելի, քան երբևէ, հավատարիմ է իր դիրքորոշմանը` կտրուկ մերժելով, որ կատարվածը Ցեղասպանություն է»,- ասաց Թ. Հոֆմանը` ընդգծելով, որ գերմանական կառավարության մերժողականությունը բխում է նրանից, որ իրենք այս հարցով իրենց «համապատասխանատու» են համարում:

Т.Хофманн: Геноцид армян может быть рассмотрен в Гаагском суде
Если Армения пожелает, она может сделать вопрос Геноцида армян предметом обсуждения Международного уголовного суда, заявила сегодня на научной конференции по вопросам геноцида в Ереване сотрудник Свободного Берлинского университета, руководитель рабочей группы «Признание – против Геноцида» Тесса Хофманн.
«Убийство, ассимиляция, истребление – все это налицо в действиях Османской империи», - заявила в своем выступлении госпожа Хофманн, отметив, что так называемые cold cases (замороженные случаи) также могут быть рассмотрены в Гаагском суде.
Говоря о процессе признания Геноцида армян в Германии, немецкая правозащитница сообщила, что еще с 2005 года в парламент Германии были представлены три ходатайства о признании геноцида армян, но им пока не дан ход.
«Правительство нашей страны сегодня более чем когда-либо привержено своей позиции, решительно отрицая, что произошедшее является геноцидом», - отметила госпожа Хофманн. По ее словам, отрицание геноцида армян правительством Германии вытекает из того обстоятельства, что Германия считает себя также ответственной за это преступление.