ՌԴ բոլոր ջանքերն ուղղված էին ստատուս քվոյի պահպանմանը
Անցնող տարում ԼՂ կարգավորման հարցում որևէ էական փոփոխություն տեղի չի ունեցել, և բոլոր ջանքներն ուղղված էին ստատուս քվոյի պահպանման ուղղությամբ: Գնահատելով անցնող տարվա ընթացքում ԼՂ կարգավորման բանակցությունների ընթացքը` նման տեսակետ հայտնեց Կովկասի ինտիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
ԼՂ խնդրի կարգավորման հարցում, ըստ Իսկանդարյանի, կարևոր դերակատարում ունի Ռուսաստանը. «Անցնող տարում Ռուսաստանի բոլոր ջանքերն ուղղված էին հենց ստատուս քվոյի պահպանմանը, ինչին կողմ էին նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները:
Քաղաքագետը նշեց, որ չնայած շոշափելի արդյունքներ չկան, սակայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ բանակցություններն ընթանում են, ինչը վկայում է` կողմերը դեմ չեն հենց այդ ձևաչափով գործընթացը շարունակելուն:

Уходящий год не принес ничего существенного карабахскому вопросу
Уходящий год не ознаменовался существенными изменениями в решении карабахской проблемы, а все усилия были направлены на сохранение статус-кво, заявил журналистам директор Института Кавказа Александр Искандарян.
По его словам, важную роль в урегулировании карабахского конфликта играет Россия.
«В 2010 году все усилия России были направлены на сохранение статус-кво, в поддержку которого выступали также остальные сопредседатели МГ ОБСЕ», - сказал А.Искандарян.
При этом он отметил, что продолжение переговоров свидетельствует о том, что стороны конфликта не против продолжения процесса в подобном формате.