Orange. Շարժական կապի առաջին բազային կայանը` արևային էներգիայով
Orange-ը շահագործման է հանձնում Հայաստանում շարժական կապի առաջին բազային կայանը, որն աշխատում է բացառապես արևի էներգիայով: Հայաստանի առաջին ամբողջովին « արևային » բազային կայանը գտնվում է Սյունիքի մարզում` Լիճք գյուղից մոտ երեք կիլոմետր հեռավորության վրա, Քաջարան-Մեղրի մայրուղուց ոչ հեռու:
Ինչպես հայտնում են ընկերությունից, կայանը չունի սնուցման այլընտրանքային տարբերակ և ի տարբերություն այլ կայանների` չի սնվում ոչ էլեկտրական ցանցից և ոչ էլ վառելիքով: Արևային սնուցմամբ աշխատող կայանը էկոլոգիապես մաքուր է ու խնայում է ոչ միայն էլեկտրաէներգիան և բացառում դրա հետ կապված ծախսերը, այլ նաև ամբողջովին ինքնուրույն է կառավարվում և կարող է կառուցվել նույնիսկ ենթակառուցվածքներից, մասնավորապես` էլեկտրական էներգիայի աղբյուրներից հեռու գտնվող վայրերում:
Կայանի կառուցման գործում Orange-ը համագործակցել է ֆրանսիական Tenesol կազ¬մակերպության հետ: Orange-ի «արևային ծրագիրը» մեկնարկել է 2007 թ.-ին Սենեգալում Ժան-Մարի Գարսիայի` Orange Արմենիայի ներկայիս տեխնիկական տնօրենի ղեկավարությամբ: Orange-ի 13 երկրներում մինչ օրս կառուցվել և գործում են մոտ 900 «արևային» կայաններ:
«էներգիայի այլընտրանքային վերականգնվող աղբյուրների օգտագործման խթանումն Orange-ի կորպորատիվ սոցիալական քաղաքականության կարևորագույն ուղղություններից է ողջ աշխարհում: Այս կայանը հեռահաղորդակցության և արևային էներգիայի ամենաարդիական տեխնոլոգիաների համակցումն է և առաջին «արևային» կայանն է Հայաստանում, որը լիովին անկախ է էներգիայի այլ աղբյուրներից : Orange-ի «արևային ծրագրի» նպատակն է նա¬¬խագծել և շահագործել ինժեներական նորարար այնպիսի լուծումներ, որոնք նպաստում են կայուն զարգացմանը և տեխնոլոգիական նորարարությունը ծառայեցնում բնապահպանական խնդիրների երկարատեւ լուծմանը», - ասաց Orange-ի Տեխնիկական գծով տնօրեն Ժան-Մարի Գարսիան:
Ըստ հաշվարկների` յուրաքանչյուր արևային բազային կայան թույլ է տալու տարեկան խնայել առնվազն 35 տոննա CO2 և 13,000 լիտր վառելիք:
Արևային բազային կայանների կառուցումը Orange-ի` շատ ավելի ընդարձակ « կանաչ » ռազմավարության կարևորագույն և խորհրդանշական մասն է, որի նպատակն է մինչև 2020թ. կրճատել ընկերության կողմից CO2-ի արտանետումները 20%-ով, իսկ էներգիայի օգտագործումը` 15%-ով:
«Կայանը սնվում է բացառապես արևի էներգիայով, իսկ համակարգը կառուցված է այնպես, որ այն մառախուղի կամ ձյան ժամանակ կարող է ինքնուրույն գործել մինչև 5 օր: Կայանը նաև չի պահանջում սպասարկման կամ շահագործման ոչ մի առանձին ջանք կամ ներդրում` բացառությամբ ժամկետանց կուտակիչ մարտկոցների փոխարինումը նորերով յուրաքանչյուր 5-7 տարին մեկ անգամ», - ասաց Հայաստանում «արևային» նախագծի ղեկավար Վահագն Եղոյանը:
Orange և Tenesol ընկերությունները «արևային» նախագծի համար 2010թ. պարգևատրվել են « Նորարարություն կանաչ էներգիայի համար» մրցանակով` հեռահաղորդակցության ոլորտում նորարարությունների ամենահեղինակավոր Global Telecoms Business Innovation Awards մրցանակաբաշ¬¬խությանը:

First base station in Armenia - Orange
Orange started exploiting the first base station in Armenia, operating exclusively with solar energy. The first fully “solar” base station of Armenia has been constructed in the Syunik region, approximately 3km from Lichk village, not far from the road to Meghri, Orange Armenia reports.
The station does not have any alternative supply source like other base stations, which if necessary, use energy network and fuel. Solar-powered station is not only ecologically clean and energy and cost-efficient, but also is completely self-controlled, and can be built in areas far from infrastructures, in particular from sources of energy.
The construction of the “solar” station is the result of cooperation of Orange with French Tenesol Company. Orange solar project has been launched in 2007 in Senegal, under the supervision of Jean-Marie Garcia, the actual CTO of Orange Armenia. Since then, this solution has been implemented in 13 countries within the group’s footprint: 900 solar base stations are already built.
Jean-Marie Garcia, Orange Armenia CEO, said: “Boosting of use of renewable energy sources is one of the prior directions of corporate social responsibility strategy of the Orange Group in the world. This base station is a combination of the most modern telecommunication technologies and solar technologies and is the first base station in Armenia completely independent from other energy sources. The objective of Orange “solar program” is to design and deploy innovative engineering solutions aiming at developing sustainable products with a preference to renewable energy.”
For every solar BTS used, at least 35 tons of CO2 and 13,000 litres of fuel are expected to be saved per year. The Orange solar base station development program is the most iconic part of a wider green strategy committed to achieving 20% reduction of our CO2 emissions by 2020 and 15% reduction of the company’s energy consumption.
Vahagn Yeghoyan, Manager of “solar” project in Armenia, said: “The station operates exclusively with solar energy, and the system is programmed to keep the station working independently and without supply up to 5 days, in case of fog or snow. The station does not need any special maintenance or investment, except the change of used batteries once every 5 to 7 years.”
In 2010 Orange and Tenesol were awarded for this project by Global Telecoms Business Innovation Awards, the most prestigious innovation prize in the field of telecommunications for “Green power innovation.”