Մեկնարկում է ժնևյան բանավեճերի 2010 թ.-ի վերջին փուլը
Այսօր` դեկտեմբերի 16-ին, Ժնևում մեկնարկում է Անդրկովկասում կայունության և անվտանգության միջազգային բանավեճերի 2010 թ. վերջին փուլը:
Ռուսական պատվիրակությունը գլխավորում է պետական-քարտուղար, ՌԴ Արտաքին գործերի փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը: Վրացական պատվիրակությունը գլխավորում է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Գիգա Բոկերիան:
Ժնևյան բանավեճերն անցկացվում են 2008 թ. հոկտեմբերից Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի պայմանավորվածության հիման վրա, որը ձեռք էր բերվել 2008 թ. Հարավային Օսիայում աղետալի իրադարձություններից հետո: Ժնևյան հանդիպումներում հավասար պայմաններով մասնակցում են Աբխազիայի, Վրաստանի, ՌԴ, ԱՄՆ, Հարավային Օսիայի, ինչպես նաև ԵՄ, ՄԱԿ և ԵԱՀԿ ներկայացուցիչները: Նախկին հանդիպումների միակ արդյունքը եղել է փաստաթուղթը, որը մեխանիզմներ է պարունակում Վրաստանում, Աբխազիայում և Հարավային Օսիայում միջադեպերի կանխման և կարգավորման հարցերով, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:

2010 final round of Geneva talks on Trans-Caucasus starts
The 2010 final round of Geneva talks on stability and security in the Trans-Caucasus region launches today in Geneva.
Russia’s delegation is led by State Secretary and Deputy Foreign Minister Grigory Karasin, Georgia’s delegation by Secretary of the National Security Council Giga Bokeria.
Geneva talks have been held since 2008 October by agreement between Russia and France after the 2008 South Ossetia events. Geneva discussions host Abkhazia, Georgia, Russia, U.S., South Ossetia, as well as representatives of EU, UN, OSCE, RIA Novosti reports.
Previously, Geneva talks adopted a document on mechanisms preventing and settling incidents in Georgia, Abkhazia and South Ossetia.