Մեդվեդևը բարձր է գնահատել Մոսկվայի ոստիկանների գործողությունները
ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը բարձր է գնահատել նախօրեին Մոսկվայում անկարգությունների կասեցմանն ուղղված ոստիկանության գործողությունները. «Նախօրեին Մոսկվայում ոստիկանությունը պրոֆեսիոնալ է գործել»:
«Նրանց պետք է հանգստանալ: Դուք էլ հանգստացեք», - «Վեստի.ru»-ի հաղորդմամբ` Twitter- ի բլոգում գրել է Դ.Մեդվեդևը:
Նշենք, որ համաձայն Մոսկվայի ոստիկանության տվյալների` նախօրեին ՌԴ մայրաքաղաքում ձերբակալվել է «շուրջ 800 մարդ»:
Իսկ այսօր ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ Մոսկվայում ձերբակալվել են 12 կովկասցիներ, որվքեր հարձակվել են ոստիկանների վրա:
«Նրանք չեն ենթարկվել ոստիկանության պահանջներին, այլ հարձակվել են երկու ոստիկանի վրա և ծեծի ենթարկել նրանց», - ասված է հաղորդագրությունում:

Russian President Dmitry Medvedev has praised the Moscow police for its professionalism in preventing violence in the capital on Wednesday, December 15.
“Yesterday, the Moscow police acted professionally. They need some rest. You need it too. Good night,” Medvedev wrote in his twitter in the Internet on Thursday.
Viktor Biryukov, the press service chief of the Moscow Interior Department, said the Moscow police had detained about 800 people in the Russian capital on Wednesday, December 15, in a bid to thwart unlawful actions. He said police had prevented clashes among groups of young people and that the situation in Moscow was under control.
Moscow Mayor Sergei Sobyanin said police would harshly suppress any manifestations of violence in Moscow streets. He also urged “hot heads” not to yield to provocations.
ITAR-TASS reports that 12 Caucasians were detained in Moscow for attacking police. They are reported to be mostly natives of Dagestan.