Արտակ Զաքարյան. Ադրբեջանը գնում է դեպի  փակուղի
Անցնող տարում ՀՀ նախագահի ծավալած գործունեությունը և ջանքերն ակտիվ էին ԼՂ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ: Այդ տեսանկյունից այս տարի ունեցանք երեք կարևոր զարգացում` Մուսկոկան, Աստրախանը և Աստանան, որտեղ ամրագրվեց երեք իրավահավասար սկզբունքների միաժամանակյա կիրառման անհրաժեշտությունը։ Ամփոփելով 2010-ի Հայաստանի արտաքին և ներքին քաղաքական զարգացումները` նման տեսակետ հայտնեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ԱԺ Հանրապետական խմբակցության ներկայացուցիչ Արտակ Զաքարյանը:
ԱԺ պատգամավորը նշեց, որ Ադբեջանի դիվերսիոն հարձակումները և սահմանում տեղի ունեցող միջադեպերը, ինչ էլ լինեն, չեն կարող որևէ անդրադարձ ունենալ Հայաստանի և միջազգային կառույցների դիրքորոշումների վրա, այն է` խնդրի խաղաղ և բանակցային կարգավորումը:
«Ադրբեջանի քաղաքական պաշարը, կարծես թե, սպառվել է, այսինքն` Ադրբեջանը կա’մ համաձայնում է, որ կոնֆլիկտը սառեցվի, կա’մ  գնում է ռազմական ճանապարհով: Երկու ճանապարհով գնալն էլ Ադրբեջանի քաղաքականության համար ձեռնտու չէ և նրան տանում է դեպի փակուղի: Հետագայում, ուղղակի, դժվար է պատկերացնել նրանց քաղաքականությունը բանակցային գործընթացում»,- ասաց Ա.Զաքարյանը:
Նա հավելեց, սակայն, որ Ադրբեջանի քաղաքական էլիտան պիտի հասկանա և ընկալի, որ ԼՂՀ-ն երբեք չի եղել և չի լինի Ադրբեջանի կազմում, իսկ ադրբեջանցի ապագա սերունդները պետք է ԼՂՀ-ն ընկալեն իրենց համար որպես սահմանակից հարևան պետություն:

Artak Zakaryan: Azerbaijan reaches deadlock
Over the past year, Armenia’s President exerted much effort towards settlement of the Nagorno Karabakh conflict, member of the RPA parliamentary faction Artak Zakaryan told a news conference in Yerevan. He stressed that over the past year we had three important events – Muskoka, Astrakhan and Astana stipulating necessity to use three equal principles.
According to the parliamentarian, Azerbaijan’s diversions and incidents on the line of contact cannot affect positions of Armenia and international organizations on peaceful negotiated resolution of the conflict.
“Azerbaijan should either agree to freezing the conflict or launch military operations. Neither way is beneficial to Azerbaijan. Thus, Azerbaijan is reaching a deadlock,” Zakaryan said.
He stressed that Azerbaijan’s political elite should understand that NKR has never been part of Azerbaijan, and future generations in Azerbaijan should treat NKR as their neighboring state.