Սպիտակ տունը չի ճանաչում Բելառուսում անցկացված ընտրությունները
ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը հայտարարել է, որ չի կարող ճանաչել Բելառուսի նախագահական ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները: Բացի այդ, Սպիտակ տունը կոչ է արել անհապաղ ազատել մասսայական ակցիաների ժամանակ ձերբակալված ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներին:
Ինչպես հաղորդում է Բի-բի-սի-ն, ԱՄՆ նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Գիբսը քննադատել է բելառուսական ոստիկանության գործողությունները` կառավարության շենքի մոտ շուրջ 600 հոգանոց ցույցը ցրելիս:
«Մենք պահանջում ենք անհապաղ ազատ արձակել նախագահական պաշտոնի թեկնածուներին և բողոքի հարյուրավոր այլ մասնակիցներին, որոնք ձերբակալվել են դեկտեմբերի 19-ին և 20-ին», - ասված է ԱՄՆ վարչակազմի հայտարարության մեջ:
«Միացյալ Նահանգները չեն կարող ճանաչել ընտրությունների լեգիտիմությունը, որոնց արդյունքները հրապարակվել են Բելառուսի ԿԸՀ-ի կողմից դեկտեմբերի 20-ին», - նշում է Սպիտակ տունը:

The United States administration did not recognize the results of Belarus presidential elections as legitimate and called for the immediate release of all opposition politicians detained during mass protests.
White House Press Secretary Robert Gibbs criticized Belarusian police for dispersing the mass protest near the government building, according to BBC.
“We call for the immediate release of all opposition ex-presidential candidates and hundreds of other people arrested on December 19 and 20,” U.S. administration’s statement said.
“The United States cannot recognize as legitimate the results announced by Belarusian CEC on December 20,” the While House said.