Ցեղասպանության բանաձևի ընդունումը առավել կարևոր է ԱՄՆ-ի համար
Այս պահի դրությամբ Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչող թիվ 252-րդ բանաձևը չի ընդգրկվել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստի օրակարգ, սակայն տեսականորեն օրակարգ ընդգրկվելու հնարավորությունը դեռ կա: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Ամերիկայի հայկական համագումարի տարածաշրջանային տնօրեն Արմինա Դարբինյանը:
Ըստ նրա` անկախ նրանից բանաձևը կդրվի օրակարգ, կքվեարկվի, թե ոչ` Ամերիկայի հայկական համագումարը շարունակելու է այդ ուղղությամբ աշխատանքը:
Բանախոսը շեշտեց, որ Ցեղասպանության ճանաչման խնդիրը այն խնդիրը չէ, որը խարխուլ հիմքերի վրա է, որի ժամանակ կարելի է փորձել օգտագործել թուրք-իսրայելական լոբբիների միջև հակասությունները կամ նպաստավոր պահ գտնել բանաձևն անցկացնելու համար: Սա մարդու իրավունքների հետ առնչվող այն սկզբունքային խնդիրն է, որ անկախ քաղաքական զարգացումներից կարելի է հասնել ճիշտ, մաքուր ճանապարհով, կարծում է Արմինա Դարբինյանը:
«Ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունումը կարևոր է Միացյալ նահանգների, նաև նախագահ Բարաք Օբամայի համար ավելի շատ, քան մեզ համար»,- շեշտեց Ամերիկայի հայկական համագումարի տարածաշրջանային տնօրենը:

Принятие резолюции по Геноциду армян важно для США
На данный момент резолюции N252 о Геноциде армян пока не включена в повестку заседания Палаты представителей Конгресса США, однако теоретическая возможность пока есть, заявила сегодня на пресс-конференции директор регионального офиса Армянской Ассамблеи Америки (ААА) Армина Дарбинян.
А.Дарбинан заверила, что независимо от решения Конгресса США, ААА продолжит свою целенаправленную работу. «Но мы не можем оказать влияния на политику Америки», - сказала она.
Она отметила, что вопрос признания Геноцида армян – это не тот вопрос, который можно использовать во время разногласий между турецко-израильскими лобби или пытаться поймать благоприятный момент для проведения резолюции. Это принципиальный вопрос, касающийся прав человека, решение которого вне зависимости от политических развитий должно быть достигнуто справедливым путем.
«Принятие резолюции по Геноциду армян важно для Соединенных Штатов, а также для президента США Барака Обамы», - отметила директор регионального офиса Армянской Ассамблеи Америки.