Ցեղասպանության բանաձևի ընդունումը առավել կարևոր է ԱՄՆ-ի համար
Այս պահի դրությամբ Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչող թիվ 252-րդ բանաձևը չի ընդգրկվել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստի օրակարգ, սակայն տեսականորեն օրակարգ ընդգրկվելու հնարավորությունը դեռ կա: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Ամերիկայի հայկական համագումարի տարածաշրջանային տնօրեն Արմինա Դարբինյանը:
Ըստ նրա` անկախ նրանից բանաձևը կդրվի օրակարգ, կքվեարկվի, թե ոչ` Ամերիկայի հայկական համագումարը շարունակելու է այդ ուղղությամբ աշխատանքը:
Բանախոսը շեշտեց, որ Ցեղասպանության ճանաչման խնդիրը այն խնդիրը չէ, որը խարխուլ հիմքերի վրա է, որի ժամանակ կարելի է փորձել օգտագործել թուրք-իսրայելական լոբբիների միջև հակասությունները կամ նպաստավոր պահ գտնել բանաձևն անցկացնելու համար: Սա մարդու իրավունքների հետ առնչվող այն սկզբունքային խնդիրն է, որ անկախ քաղաքական զարգացումներից կարելի է հասնել ճիշտ, մաքուր ճանապարհով, կարծում է Արմինա Դարբինյանը:
«Ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունումը կարևոր է Միացյալ նահանգների, նաև նախագահ Բարաք Օբամայի համար ավելի շատ, քան մեզ համար»,- շեշտեց Ամերիկայի հայկական համագումարի տարածաշրջանային տնօրենը:

Adoption of Armenian Genocide Resolution more important for U.S.
The Resolution on Armenian Genocide (H Res 252) was not included in U.S. Congress plenary session agenda but theoretically it can still be placed on the agenda, Armina Darbinyan, Regional Director of the Armenian Assembly of America (AAA), told reporters in Yerevan.
Irrespective of developments on the Armenian Genocide Resolution, AAA will keep its efforts in that issue, A. Darbinyan said.
According to the speaker, the issue of Genocide is not on shaky grounds, it is not an issue to be solved using controversy between Turkish and Israeli lobby. It is a human rights issue to be secured in a correct, honest way, irrespective of political developments.
“For the United States, for Barack Obama, adoption of the Armenian Genocide Resolution is even more important than for us,” Darbinyan concluded.