2011-ին հայ-թուրքական հարաբերությունների ակտիվացում չի սպասվում
Ամփոփելով անցնող տարին հայ-թուրքական հարաբերությունների համատեքստում` Երևանի պետական համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ, թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանն ասաց, որ հարաբերությունների երկրորդ փուլը, որը սկսվել էր արձանագրությունների ստորագրումից հետո, դժվար էր առաջ գնալու, քանի որ եկել էր կոնկրետ քայլեր և լուծումներ ձեռնարկելու ժամանակը:
Նա նշեց, որ Թուրքիայի քայլերը ևս մեկ անգամ ապացուցեցին, որ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Թուրքիայի կողմից բացակայում են կառուցողական գործողությունները և քաղաքական կամքը:
«Թուրքիայում դեռ պատրաստ չեն Հայաստանի հետ հարաբերությունների հաստատմանը: Իսկ Հայաստանի վարած սկզբունքային և պարզ քաղաքականությունը ցույց տվեց, որ Հայաստանը հարաբերությունների հաստատելը չի կարող անել ի հաշիվ իր շահերի»,- ասաց Ռ. Մելքոնյանը:
Թուրքագետի կանխատեսմամբ` 2011-ին հայ-թուրքական հարաբերությունների ակտիվացում չի սպասվում, քանի որ սպասվում են խորհրդարանական ընտրություններ: Բանախոսը, սակայն, հավելեց, որ ապրիլի 24-ի նախաշեմին Թուրքիան կրկին կակտիվացնի լոբբիստական աշխատանքը:
Հարաբերությունների կարգավորման ակտիվացում, ըստ թուրքագետի, կարելի է սպասել Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրություններից հետո միայն:
«Քանի դեռ արձանագրությունները շարունակում են գոյատևել, թեկուզ սառեցված տարբերակով, այսինքն` ո’չ Հայաստանը, ո’չ Թուրքիան հետ չեն վերցրել իրենց ստորագրությունները, Թուրքիայի կողմից ցանկության և քաղաքական կամքի դեպքում, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները կարող են շարունակվել կանգնած կետից` արձանագրությունների վավերացմամբ»,- իր խոսքն ամփոփեց թուրքագետը:

В 2011г. активизации армяно-турецких отношений не ожидается
Обобщая 2010 год в контексте армяно-турецких отношений, тюрколог Рубен Мелконян сообщил сегодня журналистам, что второй этап отношений, начавшийся после подписания протоколов, естественно, должен был продвигаться со сложностями, поскольку был периодом принятия конкретных решений и четких действий.
По словам Р.Мелконяна, действия Турции в процессе урегулирования отношений вновь подтвердили отсутствие конструктивизма и политической воли у турецкой стороны.
«В Турции пока не готовы к установлению отношений с Арменией. А реализуемая Арменией принципиальная и четкая политика продемонстрировала, что процесс нормализации отношений не может осуществляться за счет интересов Армении», - сказал тюрколог.
Согласно прогнозам Р.Мелконяна, в 2011 году не ожидается активизации армяно-турецких отношений, поскольку в Турции намечены парламентские выборы. Однако тюрколог отметил, что в преддверии 24-го апреля турецкая сторона вновь активизирует лоббистскую работу.
Р.Мелконян выразил мнение, что активизация в процессе нормализации армяно-турецких отношений может произойти лишь после парламентских выборов в Турции.
«Пока протоколы продолжают существовать даже в замороженном виде, то есть, ни Армения, ни Турция пока не отозвали свои подписи, в случае желания и политической воли у турецкой стороны, отношения двух государств могут быть начаты с точки остановки и продолжены ратификацией документов», - резюмировал Р.Мелконян.