Ս.Նիկոյան. ՍԴ-ի որոշումը վերջ դրեց տարակարծություններին
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, ամփոփելով անցնող տարվա ընթացքում մեր երկրի արտաքին քաղաքականությունը, ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանն ասաց, որ տարին հագեցած էր մի քանի տեսանկյուններից:
ԱԺ փոխնախագահը նախ խոսեց հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին: Նրա խոսքերով` գործընթացի հետ կապված կային բազմաթիվ տարակարծություններ և կոնֆլիկտներ, սակայն Սահմանադրական դատարանն իր որոշմամբ վերջ դրեց այդ ամենին: Ս. Նիկոյանը հիշեցրեց, որ թեև Թուրքիան բացասաբար ընդունեց Հայաստանի ՍԴ-ի որոշումը, սակայն միջնորդ երկրները նորմալ ընդունեցին: Նա նշեց, որ հետագայում, երբ Թուրքիան շարունակում էր խոսել նախապայմանների լեզվով, Սերժ Սարգսյանը կասեցրեց արձանագրությունների վավերացման գործընթացը:
«Թուրքիան շարունակում է պնդել, որ հայ-թուրքական բանակցությունները շարունակվում են, քանի որ ցանկանում է իր նկատմամբ միջազգային հանրության վերաբերմունքը բարելավել»,- ասաց Ս. Նիկոյանը:
Նա ընդգծեց, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայ-թուրքական գործընթացում միշտ էլ անկեղծ է եղել իր ժողովրդի հետ:

Решение КС Армении внесло ясность в армяно-турецкие отношения
2010 год был весьма насыщенным для Армении, заявил сегодня журналистам вице-спикер парламента Самвел Никоян, обобщая внешнеполитические события. По словам С.Никояна, год был интересным в нескольких аспектах.
Как отметил вице-спикер, прежде всего, это относится к армяно-турецким протоколам, так как в связи с процессом нормализации отношений озвучивались различные мнения, были разногласия и даже конфликты. Однако, по словам С.Никояна, решение Конституционного суда Армении внесло окончательную ясность в этот вопрос.
С.Никоян напомнил, что, несмотря на негативное отношение турецкой стороны к решению КС, оно было вполне спокойно воспринято странами-посредниками. Он отметил, что в дальнейшем, когда Турция продолжала говорить на языке предварительных условиях, президент С.Саргсян приостановил процесс ратификации армяно-турецких протоколов.
«Турция продолжает утверждать, что переговоры продолжаются, поскольку стремится улучшить отношение международного сообщества к себе», - сказал С.Никоян.
Вице-спикер парламента подчеркнул, что глава государства всегда был откровенен со своим народом в вопросе нормализации армяно-турецких отношений.