Ս.Նիկոյան. ՍԴ-ի որոշումը վերջ դրեց տարակարծություններին
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, ամփոփելով անցնող տարվա ընթացքում մեր երկրի արտաքին քաղաքականությունը, ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանն ասաց, որ տարին հագեցած էր մի քանի տեսանկյուններից:
ԱԺ փոխնախագահը նախ խոսեց հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին: Նրա խոսքերով` գործընթացի հետ կապված կային բազմաթիվ տարակարծություններ և կոնֆլիկտներ, սակայն Սահմանադրական դատարանն իր որոշմամբ վերջ դրեց այդ ամենին: Ս. Նիկոյանը հիշեցրեց, որ թեև Թուրքիան բացասաբար ընդունեց Հայաստանի ՍԴ-ի որոշումը, սակայն միջնորդ երկրները նորմալ ընդունեցին: Նա նշեց, որ հետագայում, երբ Թուրքիան շարունակում էր խոսել նախապայմանների լեզվով, Սերժ Սարգսյանը կասեցրեց արձանագրությունների վավերացման գործընթացը:
«Թուրքիան շարունակում է պնդել, որ հայ-թուրքական բանակցությունները շարունակվում են, քանի որ ցանկանում է իր նկատմամբ միջազգային հանրության վերաբերմունքը բարելավել»,- ասաց Ս. Նիկոյանը:
Նա ընդգծեց, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայ-թուրքական գործընթացում միշտ էլ անկեղծ է եղել իր ժողովրդի հետ:

Armenian parliament Vice Speaker Samvel Nikoyan summing up Armenia’s foreign policy at a news conference in Yerevan said that year 2010 was eventful.
Firstly he touched upon the Armenian-Turkish Protocols. According to him, the Constitutional Court of Armenia rule put an end to the controversies over the Protocols. Turkey’s attitude to the CC rule was negative while mediator countries accepted the rule normally. Nikoyan added that Serzh Sargsyan suspended the ratification of the Protocols, with Turkey constantly putting forward preconditions.
“Turkey is repeating that the Armenian-Turkish talks continue, trying to improve international community’s attitude to the country,” Nikoyan said.
President Serzh Sargsyan has always been sincere with his people in the Armenian-Turkish process, Nikoyan stressed.