ԱԺ փոխնախագահ. ԼՂ հարցի առումով 2010-ը փակվում է «ավելի վստահ»
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը, լրագրողների հետ հանդիպմանը ամփոփելով 2010-ի ՀՀ արտաքին քաղաքականությունը, անդրադարձավ նաև ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին:
Նրա խոսքով` անցնող տարին հագեցած էր նաև ԼՂ բանակցային գործընթացի առումով:
Ս.Նիկոյանը հիշեցրեց ՀՀ նախագահի կատարած մի շարք այցելությունների մասին և հատկապես առանձնացրեց Աստանայում կայացած գագաթնաժողովը: Նա կարևորեց ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի ժամանակ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի ներկայացուցիչների ելույթները:
«Ընդունված հնգակողմ հայտարարության մեջ առաջին անգամ Ադրբեջանը դրեց իր ստորագրությունը, որտեղ խոսվում է ազգերի ինքնորոշման իրավահավասարության մասին»,- ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
Նիկոյանի խոսքերով` տարին փակվում է «ավելի վստահ», քանի որ միջազգային հանրությունը ԼՂ հարցի լուծումը տեսնում է երեք իրավահավասար սկզբունքների հիման վրա:

Армения завершает 2010 «более уверенно» в вопросе Карабаха
Вице-спикер парламента Армении Самвел Никоян сегодня в ходе встречи с журналистами обратился также к процессу урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
По его словам, 2010 год был насыщенным и в плане переговорного процесса по вопросу Нагорного Карабаха. В данном контексте он напомнил о ряде визитов президента С.Саргсяна, выделив, в частности, саммит ОБСЕ в Астане. С.Никоян подчеркнул важность выступлений на саммите ОБСЕ представителей России, США и Франции.
«Азербайджан впервые поставил свою подпись под принятым пятисторонним заявлением, в котором говорится о равноправии трех принципов, в частности, права нации на самоопределение», - сказал заместитель председателя парламента.
Как подчеркнул С.Никоян, этот год завершается для Армении «более уверенно», поскольку международное сообщество видит урегулирование нагорно-карабахского конфликта на основе трех равнозначных принципов.