ԱԺ փոխնախագահ. ԼՂ հարցի առումով 2010-ը փակվում է «ավելի վստահ»
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը, լրագրողների հետ հանդիպմանը ամփոփելով 2010-ի ՀՀ արտաքին քաղաքականությունը, անդրադարձավ նաև ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին:
Նրա խոսքով` անցնող տարին հագեցած էր նաև ԼՂ բանակցային գործընթացի առումով:
Ս.Նիկոյանը հիշեցրեց ՀՀ նախագահի կատարած մի շարք այցելությունների մասին և հատկապես առանձնացրեց Աստանայում կայացած գագաթնաժողովը: Նա կարևորեց ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի ժամանակ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի ներկայացուցիչների ելույթները:
«Ընդունված հնգակողմ հայտարարության մեջ առաջին անգամ Ադրբեջանը դրեց իր ստորագրությունը, որտեղ խոսվում է ազգերի ինքնորոշման իրավահավասարության մասին»,- ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
Նիկոյանի խոսքերով` տարին փակվում է «ավելի վստահ», քանի որ միջազգային հանրությունը ԼՂ հարցի լուծումը տեսնում է երեք իրավահավասար սկզբունքների հիման վրա:

Armenian parliament Vice Speaker Samvel Nikoyan commented upon the process of Nagorno Karabakh settlement at a press conference in Yerevan organized to sum up Armenia’s foreign policy in 2010.
He said year 2010 was eventful in terms of the Nagorno Karabakh settlement.
S. Nikoyan highly assessed OSCE Astana summit, praising speeches by delegates of Russia, U.S. and France.
“The pentalateral statement adopted at the summit was significant, with Azerbaijan for the first time signing a document stipulating the right of nations to self-determination.”
According to the parliament vice speaker, year 2010 gave us confidence in the Nagorno Karabakh issue, with the international community viewing the Nagorno Karabakh settlement on the basis of three equal principles.