252-րդ բանաձև. «Ընտրություն բարոյականության և շահի միջև»
«Ընտրություն բարոյականության և շահի միջև». այսպես գնահատեց Ամերիկայի հայկական համագումարի տարածաշրջանային տնօրեն Արմինա Դարբինյանը ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման թիվ 252-րդ բանաձի օրակարգ չանցնելը:
Ըստ նրա, Ամերիկայի հայկական համագումարը չի կապում թիվ 252-րդ բանաձի ընդունումը ոչ հայ- թուրքական արձանագրությունների, ոչ Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հետ:
«Մեզ փորձում են գործիք դարձնել, մենք էլ պետք է փորձենք այդ գործիքը չդառնալ»,- շեշտեց բանախոսը և նկատեց, որ հնարավոր է բանաձևի ընդունումը հետաձգվի, բայց լինի «ճիշտ և բարոյական» ընդունում:
Արմինա Դարբինյանը համոզմունք հայտնեց, որ ի վերջո պատմությունը ամեն ինչ իր տեղը կդնի և նման ոճրագործությունը չի կարող ժամանակի ընթացքում համապատասխան գնահատանքի չարժանանալ:

A choice between morality and benefit – this is how Armina Darbinyan, Regional Director of the Armenian Assembly of America (AAA) described non-inclusion of the Resolution on Armenian Genocide (H. Res. 252) in U.S. Congress plenary session agenda.
According to her, AAA does not link adoption of the Armenian Genocide Resolution either with the Armenian-Turkish Protocols or with the Nagorno Karabakh settlement.
“We must try not to become an instrument,” speaker said adding that adoption of the resolution may be delayed but we may secure “correct and moral” adoption.