ՄԱԿ ԳԱ-ն կարևորել է ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը
Նյու Յորքում օրերս ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի (ԳԱ) կողմից միաձայն ընդունվել են բանաձևեր, որոնցում կարևորում են ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը: Այս մասին այսօր հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից:
Մասնավորապես, ԳԱ-ն ընդունելով «Ազգերի ինքնորոշման համընդհանուր իրականացումը» խորագրով բանաձևը վերահաստատում է և կոչ է անում հատուկ ուշադրություն դարձնել այս իրավունքի ոտնահարման դեպքերին: Կազմակերպության բազմաթիվ անդամ-երկրներ հավատացած են, որ ինքնորոշման իրավունքը հանդիսանում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներից մեկը, այն արդիական է այսօրվա միջազգային անցուդարձի համատեքստում և համարվում է միջազգային ողջ համակարգի կարևորագույն հենասյուներից մեկը:
Նյու Յորքում օրերս ընդունվել է մեկ այլ բանաձև, որն առնչվում է ՄԱԿ-ի և Իսլամական համաժողով կազմակերպության միջև համագործակցությանը, որում ԳԱ-ն խնդրում է նշված երկու միջկառավարական կառույցներին շարունակել համագործակցությունն`ուղղված համընդհանուր խնդիրների լուծմանը, ինչպիսիք են` միջազգային խաղաղության և անվտանգության, զինաթափման, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների և ազգերի ինքնորոշման իրավունքի հետ կապված հիմնահարցերը:
Վերը նշված բանաձևերի ընդունմանը ՄԱԿ-ի համապատասխան մարմիններում նախորդել էին քննարկումներ, որոնց ի թիվս ՄԱԿ-ի շահագրգիռ այլ անդամ-երկրների մասնակցել է նաև Հայաստանը:

UN GA passes resolutions on self-determination of peoples
The United Nations General Assembly has lately unanimously passed resolutions on the right of peoples to self-determination, MFA press office reports.
UN GA adopted a resolution on universal realization of the right of peoples to self-determination which urges to pay a special attention to cases of violation of this right. Many member states of the organization believe that the right of self-determination is one of the fundamental principles of the international law.
Another resolution adopted lately in New York relates to cooperation between the United Nations and the Organization of the Islamic Conference (OIC). The General Assembly calls on the United Nations and the Organization of the Islamic Conference to continue cooperation towards settlement of universal problems, such as international peace and security, disarmament, human rights and fundamental freedoms and right of peoples to self-determination.
Adoption of the mentioned resolutions was preceded by discussions in relevant UN bodies. Besides concerned member states of UN, Armenia also attended the discussions.