Գերասիմ Ալավերդյան. «2010թ.-ը անբարենպաստ էր»
Այսօր ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանն ամփոփեց 2010թ.-ի գյուղատնտեսական ոլորտը և նշեց, որ տարին անբարենպաստ էր, որը դրսևորվեց վաղ գարնանային ցրտահարություններով, անձրևներով, որոնց հետագայում փոխարինեցին առանց տեղումների եղանակները:
Այդ ամենը միասին, ըստ նախարարի, պատճառ հանդիսացավ, որ գյուղատնտեսական տարին ամփոփվի 14,5 տոկոսի անկումով:
Գյուղատնտեսական անկումը հիմնականում գրանցվել է բուսաբուծության ոլորտում:
«Բուսաբուծության համախառն արտադրանքի բոլոր ուղղություններով ունեցանք նվազում»,- շեշտեց գյուղատնտեսության նախարարը:
Ըստ Գ. Ալավերդյանի` 2010թ.-ին հացահատիկաընդեղենային ցանքատարածությունները կրճատվել են մոտ 16 հազար հա` նախորդ տարվա համեմատ: Կրճատումը նախարարը պարզաբանեց «բնակլիմայական պայմաններով, սուբսիդիայի կրճատմամբ»:
Նվազել է նաև կատոֆիլի բերքը, որն այս տարի 490 հազար տոննա էր` նախորդ տարվա 590 հազար տոննայի դիմաց, որը նույնպես նախարարը պարզաբանեց բերքատվության անկումով և ցանքսերի կրճատմամբ. 2009թ.-ին 31,5 հազար հա-ի դիմաց 2010թ.-ին ցանվել է 28 հազար հա:

2010 год был неблагоприятным для сельского хозяйства Армении
Нынешний год был неблагоприятным для сельскохозяйственной отрасли, сообщил сегодня журналистам министр сельского хозяйства Армении Герасим Алавердян, подводя итоги 2010 года. По его словам, неблагоприятные климатические условия сначала проявились ранними весенними заморозками, дождями, а затем последовала преимущественно погода без осадков.
Как отметил Г.Алавердян, все это стало причиной 14,5% спада в сельскохозяйственной сфере. Спад в основном зафиксирован в сфере растениеводства.
«Практически по всем направлениям в сфере растениеводства было зафиксировано сокращение валовой продукции», - отметил Г.Алавердян.
По словам министра, в 2010 году посевные площади зерновых сократились примерно на 16 тысяч гектаров по сравнению с прошлым годом. Г.Алавердян обусловил это сокращение «природно-климатическими условиями и уменьшением субсидий».
В 2010 году наблюдалось и значительное снижение урожая картофеля – 490 тысяч тонн, против 590 тысяч тонн в 2009 году. Министр сельского хозяйства отметил, что это также обусловлено спадом урожайности и сокращением посевных. По словам Г.Алавердяна, в 2010 году было засеяно 28 тысяч гектаров, против 31,5 тысяч гектаров в 2009 году.