ՎԾ. «Ժամկետանց դեղերը և մակնշումների կեղծումները բազմաթիվ են»
Պոլիկլինիկաները պետպատվերի շրջանակներում դեղերը ձեռք են բերում ավելի թանկ, քան մատակարարող կազմակերպությունը դրանք վաճառում է դեղատներին: ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց, որ ՎԾ-ն դեռ շարունակում է ուսումնասիրել պոլիկլինիկաներում դեղերի հետ կապված խնդիրները, և ավարտից հետո ՀՀ Նախագահի մոտ խորհրդակցություն կհրավիրվի:
«Մարդասիրական օգնության քողի տակ դեղեր են մտնում Հայաստան, որոնց մեջ կան նաև Հայաստանում չգրանցված դեղեր, որոնք չեն ենթարկվում լիարժեք փորձաքննության` որակի և անվտանգության տեսանկյունից, բացակայում է որակի հավաստագիրը, արտադրողի անունը, պիտանելիության ժամկետը: Բարեգործական ծրագրերով ներմուծում են պիտանելիության մնացորդային կարճ ժամկետով, ոչ օպտիմալ չափով դեղեր, որոնք ամբողջովին չեն սպառվում»,- նշեց Հ. Հովսեփյանը:
ՎԾ-ն անցնող տարում ստուգել է Առողաջապահության նախարարության դեղատների լիցենզիոն պայմանները` 96 դեղատնային կրպակներում: Հ. Հովսեփյանը հայտնեց, որ լիցենզիոն պայմանագրերում 177 խախտումներ են հայտնաբերել: Դեղատներում հայտնաբերվել են նաև 471 անուն չգրանցված և ժամկետանց դեղեր, որոնք հանձնվել են ԱՆ-ին` ոչնչացման համար: Ընդ որում, դեղի 1 կիլոգրամը ոչնչացնելն արժե 3-5 դոլար:
«Ժամկետանց դեղերը և մակնշումների կեղծումները բազմաթիվ են»,- փաստեց ՎԾ ղեկավարը:
Միաժամանակ նա նկատեց, որ մարդասիրական ճանապարհով ստացված դեղերի բաշխման ժամանակ դրանք շատ դեպքերում չեն հասնում հասցեատերերին, դուրս են գրվում անհայտ անձանց անունով, ապա իրացվում են:
Հ. Հովսեփյանի խոսքով, բարեգործական հատուկ չվերթներով եկող բեռները դուրս են մնում ՊԵԿ տեսադաշտից. «ՊԵԿ-ի մեղքը քիչ է: Չենք գտնում մի պատասխանատու մարդ, ով կասի, թե վերջնական հասցեատերն ով է»:
ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավարը նշեց, որ ստուգումներ են իրականացվել նաև Կառավարության Բարեգործական ծրագրերի հանձնաժողովում և պարզվել է, որ այն օրենսդրական խախտումներով բարեգործական է որակել գործարքներ, որոնցով նախատեսված գործողությունները մասնակի կամ լրիվ արդեն կատարված են եղել, իսկ դա հնարավորություն է տալիս խուսափել հարկերից:

Контрольная служба выявила серию просроченные лекарства
Поликлиники в рамках государственного заказа приобретают лекарственные препараты по более высоким ценам, чем поставщики продают аптекам. Об этом сообщил сегодня журналистам глава Контрольной службы президента Армении Ованнес Овсепян, отметив, что проверки в аптеках пока продолжаются и после их завершения у президента Армении будет проведено совещание по данному вопросу.
«Под прикрытием гуманитарной помощи в Армению поступают лекарства, которые не подвергаются полноценной экспертизе с точки зрения качества и безопасности, отсутствуют свидетельства качества, наименование производителя, срок годности. В рамках благотворительных программ завозятся лекарства, срок годности которых истекает через 2-3 месяца, причем их количество в несколько раз превышает спрос, затем встает вопрос их уничтожения», - сообщил О.Овсепян.
Контрольная служба президента проверила в 96 аптеках выполнение условий и требований лицензий, выданных министерством здравоохранения. О.Овсепян сообщил, что в выполнении лицензионных условий и требований было выявлено 177 нарушений. В результате проверок в продаже были обнаружены 471 видов, не имеющих регистрацию и просроченных медикаментов, которые должны быть уничтожены. При этом, по словам О.Овсепяна, уничтожение 1 кг лекарств обходится в 3-5 долларов.
Глава Контрольной службы также отметил, что во время распределения лекарств, полученных в рамках гуманитарной помощи, последние во многих случаях не доходят до адресатов, выписываются на имя неизвестных лиц, а затем сбываются.
По словам О.Овсепяна, ввозимый в Армению в качестве благотворительной акции груз, в том числе медикаменты и медицинское оборудование, остается вне поля зрения Комитета государственных доходов. «Вины Комитета государственных доходов здесь практически нет, поскольку нельзя найти хотя бы одно ответственное лицо, которое назовет конечного адресата», - отметил О.Овсепян.
О.Овсепян сообщил, что были проведены проверки также в Комиссии по координации благотворительных программ правительства Армении, которая с законодательными нарушениями квалифицировала в качестве благотворительных ряд сделок. При этом предусмотренные данными сделками действия были уже частично или полностью выполнены, что предоставляет возможность избежать уплаты налогов.