Հ. Դեմոյան. Ադրբեջանը երեք նոքաուտային հարված է ստացել
Տարեվերջյան դինամիկ զարգացումներն Ադրբեջանում և Թուրքիայում նոքաուտային իրավիճակներ առաջացրեցին: Այս տարի Ադրբեջանը երեք նոքաուտային հարված է ստացել: Նման տեսակետ հայտնեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայոց ցեղասպանություն թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն, պատմաբան Հայկ Դեմոյանը:
Առաջին հարվածը, ըստ Դեմոյանի, Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարություններին հայկական կողմի համարաժեք պատասխանն էր: Երկրորդը` Ադրբեջանին վերաբերող «WikiLeaks-ի» բացահայտումները և հաջորդը` իտալական թերթի հրապարակումը` Ադրբեջանի առաջին տիկնոջ վերաբերյալ:
Խոսելով Թուրքիայի մասին` թանգարան-ինստիտուտի տնօրենը նշեց, որ Թուրքիան տարին երկու անգամ հայտնվում է ցիկլիկ նսեմացուցիչ իրավիճակում. «Եթե ապրիլին սկսվում էր հայկական դողէրոցքը` արդարանալ, որ որևէ բան տեղի չի ունեցել, պարզվեց, որ տարեվերջին Թուրքիան երաշխավորված չէ և երաշխավորված չի լինելու, որ նման նսեմացուցիչ իրավիճակներում է հայտնվելու»:

Demoyan: Azerbaijan got three knockouts
The dynamic developments of late 2010 delivered knockout blows to Azerbaijan and Turkey. Azerbaijan got three knockouts this year, Director of the Armenian Genocide Museum-Institute, historian Hayk Demoyan told reporters in Yerevan.
According to the expert, the first blow was Armenian side’s adequate response to Azerbaijan’s bellicose statements, second was WikiLeaks publications about Azerbaijan, third was the Italian newspaper’s publication about Azerbaijan’s First Lady.
As to Turkey, Demoyan said that this country faces cyclic humiliation twice a year.
“In April, Turkey has fever as it has to justify itself for the Armenian Genocide, however, at the end of the year Turkey is not, either, protected against humiliations.”