Հ.Դեմոյան. Հայ-թուրքական արձանագրություններն արժեզրկված են
Հայ-թուրքական գործընթացում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի որոշումը` կասեցնել արձանագրությունները, կանխատեսելի էր, և բխում է Թուրքիայի պահվածքից: Նման տեսակետ հայտնեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն, պատմաբան Հայկ Դեմոյանը:
Այս գործընթացից ակնկալիքներ ունեին երկու կողմերն էլ, սակայն, ըստ Դեմոյանի, Թուրքիան ակնկալում էր «հավելյալ բոնուսներ». «Թուրքիան ցանկանում էր ակտիվացնել և հասնել Ղարաբաղյան հարցում որոշակի առաջընթացի, փորձում էր միջազգային հանրությանը վստահեցնել, որ իրենց նախաձեռնած պատմաբանների հանձնաժողովի գաղափարը ընդունելություն է գտել հայկական կողմում և հայ-թուրքական սահմանի հետ կապված արձանագրել այն սահմանագիծը, որն այժմ կա»:
Հ. Դեմոյանի խոսքերով` Թուրքիան չստորագրեց արձանագրությունները, քանի որ «ակնկալվող բոնուսները» չիրականացան:
Հայ-թուրքական գործընթացը, ինչպես ասաց պատմաբանը, ավարտված է, իսկ արձանագրությունները` արժեզրկված:
«Իհարկե Թուրքիայի գործելաոճի պատճառով», - նշեց Հ.Դեմոյանը և կարծիք հայտնեց, որ այս արձանագրությունները չեն կարող հիմք հանդիսանալ գործընթացի շարունակման համար:
«Եթե մոտ ապագայում գործընթաց սկսվի, անկախ նրանից, թե որ կողմը կնախաձեռնի, միևնույն է անհարաժեշտ են նոր փաստաթղթեր»,- ասաց Հ.Դեմոյանը` հավելելով, պետք է օրակարգի մեջ դնել նոր փաստաթուղթ:

Armenian-Turkish Protocols depreciated – Demoyan
Armenian President Serzh Sargsyan’s decision to suspend the ratification of the Armenian-Turkish Protocols was predictable and was caused by Turkey’s policy, Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan told reporters in Yerevan.
“Both sides had expectations from the process, however, Turkey expected to get “bonuses”: it sought to achieve progress in NK issue, tried to convince the international community that the Armenian side accepted Turkey’s idea of establishing a commission on the historical dimension, to fix the current border with Armenia,” Demoyan said.
Turkey did not ratify the protocols since its expectations of “bonuses” did not come true, according to the expert.
In Demoyan’s words, the Armenian-Turkish normalization process is over and the Protocols are depreciated, certainly, because of Turkey’s policy.
Demoyan thinks that if the normalization process resumes, it can no longer proceed on the basis of the old Protocols.
“A new document should be put on the agenda,” Demoyan said stressing that the Armenian side acted correctly and competently in the process.