Ասսանժը ինքնակենսագրական է գրելու 1 մլն ֆունտ ստերլինգի դիմաց
WikiLeaks կայքի հիմնադիր Ջուլիան Ասսանժն ավելի քան 1 մլն ֆունտ ստերլինգ արժողությամբ պայմանագիր է կնքել` իր կենսագրականը գրելու համար: Այս մասին, ըստ «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի», նախօրեին հաղորդել է «Sky news» բրիտանական հեռուստաալիքը:
Ասսանժի խոսքերով` նա պարզապես ստիպված էր դիմել այդ քայլին, ելնելով միջոցների սղությունից, քանի անհրաժեշտ է վճարել Շվեդիայի իշխանությունների կողմից առաջադրված մեղադրանքներից պաշտպանվելու դիմաց:
«Ես չէի ուզում գրել այդ գիրքը, բայց ես ստիպված եմ դա անել,- ասել է նա,- Իմ իրավաբանական ծախսերն արդեն կազմել են 200 հազար ֆունտ ստերլինգ, և ես պետք է շարունակեմ պաշտպանել ինքս ինձ և պահպանել նաև WikiLeaks-ը»:
Ասսանժը նշել է, որ համաձայն պայմանագրի` նա 800 հազար դոլար կստանա իր ամերիկացի հրատարակիչ Ալֆրեդ Նոպֆայից և 325 հազար ֆունտ ստերլինգ` բրիտանացի հրատարակչից, ինչպես նաև կլինեն լրացուցիչ որոշ միջոցներ` կրկին այդ պայմանավորվածության հիման վրա, որի արդյունքում ամբողջ գումարը կկազմի մոտ 1.1 մլն ֆունտ ստերլինգ:

Ассандж напишет автобиографию из-за крайней нужды в средствах
Основатель сайта WikiLeaks Джулиан Ассандж заключил контракт стоимостью более 1 млн фунтов стерлингов на написание автобиографии. Об этом, согласно ИТАР-ТАСС, сообщил в воскресенье британский телеканал Sky news.
По словам Ассанджа, он просто вынужден был это сделать из-за крайней нужды в средствах, необходимых ему для продолжения юридической защиты от выдвинутых против него шведскими властями обвинений в совершении преступлений на сексуальной почве и экстрадиции на этом основании в Швецию.
«Я не хотел писать эту книгу, но вынужден это делать, - сказал он. - Мои юридические расходы уже составили 200 тыс фунтов стерлингов, а я должен и далее защищать себя и поддерживать WikiLeaks на плаву».
Ассандж рассказал, что по условиям соглашения он получит 800 тыс долларов от своего американского издателя Альфреда Нопфа и 325 тыс фунтов стерлингов от британского издателя, а также еще некоторые средства, так или иначе связанные с этим соглашением, что в итоге и составит сумму около 1,1 млн фунтов стерлингов.