Նեթանյահու. Իսրայելը ներողություն չի խնդրի Անկարայից
Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն Channel 10 իսրայելական հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ իր երկիրը մտադիր չէ Թուրքիայից ներողություն խնդրել` «Ազատության վանախմբի» գրոհի ժամանակ Թուրքիայի քաղաքացիների զոհվելու կապակցությամբ:
«Մենք ներողություն չենք խնդրի, սակայն մեր ցավակցությունն ենք հայտնում մարդկային զոհերի կապակցությամբ», - Բի-բի-սի-ի փոխանցմամբ` ասել է Նեթանյահուն:
Իսրայելի վարչապետը նաև ընդգծել է, որ Թուրքիան Իսրայելի գործողությունները պետք է ճանաչի հարկադրված ինքնապաշտպանություն, այլ ոչ թե չար մտադրություն:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ նման հայտարարությամբ էր հանդես եկել Իսրայելի ԱԳ նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը: Սակայն Նեթանյահուի գրասենյակը հաղորդագրություն էր տարածել` պնդելով, որ դա Լիբերմանի անձնական կարծիքն է, իսկ պետության դիրքորոշումը իրավունք ունի արտահայտել միայն վարչապետը:

Нетаньяху: Израиль не намерен извиняться перед Анкарой
Израиль не намерен извиняться перед Анкарой за гибель турецких граждан во время штурма «Флотилии свободы», заявил премьер-министр Израиля Беньямин Нетаньяху в интервью израильскому телеканалу Channel 10.
«Мы не будем извиняться, но выражаем свои соболезнования по поводу гибели людей», - согласно BBC russian сказал Нетаньяху.
Он подчеркнул, что Турция должна признать действия Израиля не злым умыслом, а вынужденной самообороной.
Ранее с аналогичным заявлением выступил министр иностранных дел Израиля Авигдор Либерман. Однако, в заявлении, распространенном офисом Нетаньяху, говорилось, что слова Либермана нельзя расценивать как государственную позицию Израиля. В документе подчеркивалось, что делать заявления от имени государства в дискуссии с Турцией может только премьер-министр Израиля.