ԵՄ և ԱՄՆ հետևում են Խոդորկովսկու դատավճռի շուրջ իրադրությանը
ԱՄՆ նախագահի մամլո քարտուղարը տարածված հատուկ հայտարարության մեջ մտահոգություն է արտահայտել Միխայիլ Խոդորկովսկու և Պլատոն Լեբեդևի դատավճռի կապակցությամբ:
«Օրենքի ակնհայտ ընտրողական կիրառումն այդ անձանց հանդեպ խաթարում է Ռուսաստանի վարկը որպես երկրի, որը հակված է ամրապնդել իրավական պետությունը»,- ինչպես հաղորդում է Ինտերֆաքսը, նշվում է Սպիտակ տան հայտարարությունում:
«Միխայիլ Խոդորկովսկու և Պլատոն Լեբեդևի` փողերի շորթման և լվացման մեղադրանքով, երկրորդ գործով այսօրվա մեղադրական դատավճիռը լուրջ հարցեր է առաջացնում` արդարադատության ընտրողականության և քաղաքական նկատառումներով դրա ստվերոտման վերաբերյալ»,- իր հերթին, համաձայն ՌԻԱ Նովոստիի, ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հայտարարությունում:
Եվրամիության արտաքին գործերով և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Քետրին Էշտոնը ի գիտություն է ընդունել Միխայիլ Խոդորկովսկու և Պլատոն Լեբեդևի հանդեպ մեղադրական դատավճիռը:
«Եվրոպական միությունը կշարունակի շատ ուշադիր հետևել իրադարձությունների զարգացմանը, այդ թվում` դատավճռի առաջիկա հրապարակմանը»,- ասվում է ՌԻԱ Նովոստիում ստացված ԵՄ մամլո հաղորդագրությունում:
Նշվում է նաև, որ ԵՄ-ն, ինչպես դա ընդգծվել էր դեկտեմբերի 7-ին Բրյուսելում կայացած երկկողմ գագաթնաժողովի ժամանակ, Ռուսաստանից սպասում է «մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության բնագավառում միջազգային պարատավորությունների պահպանում»:

ЕС и США следят за ситуацией с приговором Ходорковскому
Глубокую озабоченность приговором, осудившим Михаила Ходорковского и Платона Лебедева, выразил в понедельник пресс-секретарь президента США в специальном заявлении, распространенном в американской столице.
«Очевидное избирательное применение закона к этим личностям подрывает репутацию России как страны, приверженной укреплению правового государства», - как сообщает Интерфакс, отмечается в заявлении.
«Мы глубоко обеспокоены тем, что российский судья сегодня заявил, что М.Ходорковский и П.Лебедев будут вторично осуждены», - говорится в заявлении.
«Мы обеспокоены сообщениями о серьезных нарушениях в законодательном процессе и тем, что выглядит как злоупотребление при использовании правовой системы в неблаговидных целях», - заявляет Белый дом.
«Сегодняшний обвинительный приговор по второму делу Михаила Ходорковского и Платона Лебедева по обвинениям в хищении и отмывании денег поднимает серьезные вопросы относительно избирательности правосудия и его затенения политическими соображениями», - в свою очередь, согласно РИА Новости, говорится в заявлении госсекретаря США Хиллари Клинтон.
Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон приняла к сведению обвинительный приговор в отношении Михаила Ходорковского и Платона Лебедева.
«Европейский союз продолжит очень внимательно следить за развитием событий, включая предстоящее оглашение приговора», - говорится в пресс-релизе, поступившем в РИА Новости.
В нем отмечается, что ЕС, как это было подчеркнуто в ходе двухстороннего саммита 7 декабря в Брюсселе, ожидает от России «соблюдения международных обязательств в области прав человека и верховенства закона».