ԵՄ և ԱՄՆ հետևում են Խոդորկովսկու դատավճռի շուրջ իրադրությանը
ԱՄՆ նախագահի մամլո քարտուղարը տարածված հատուկ հայտարարության մեջ մտահոգություն է արտահայտել Միխայիլ Խոդորկովսկու և Պլատոն Լեբեդևի դատավճռի կապակցությամբ:
«Օրենքի ակնհայտ ընտրողական կիրառումն այդ անձանց հանդեպ խաթարում է Ռուսաստանի վարկը որպես երկրի, որը հակված է ամրապնդել իրավական պետությունը»,- ինչպես հաղորդում է Ինտերֆաքսը, նշվում է Սպիտակ տան հայտարարությունում:
«Միխայիլ Խոդորկովսկու և Պլատոն Լեբեդևի` փողերի շորթման և լվացման մեղադրանքով, երկրորդ գործով այսօրվա մեղադրական դատավճիռը լուրջ հարցեր է առաջացնում` արդարադատության ընտրողականության և քաղաքական նկատառումներով դրա ստվերոտման վերաբերյալ»,- իր հերթին, համաձայն ՌԻԱ Նովոստիի, ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հայտարարությունում:
Եվրամիության արտաքին գործերով և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Քետրին Էշտոնը ի գիտություն է ընդունել Միխայիլ Խոդորկովսկու և Պլատոն Լեբեդևի հանդեպ մեղադրական դատավճիռը:
«Եվրոպական միությունը կշարունակի շատ ուշադիր հետևել իրադարձությունների զարգացմանը, այդ թվում` դատավճռի առաջիկա հրապարակմանը»,- ասվում է ՌԻԱ Նովոստիում ստացված ԵՄ մամլո հաղորդագրությունում:
Նշվում է նաև, որ ԵՄ-ն, ինչպես դա ընդգծվել էր դեկտեմբերի 7-ին Բրյուսելում կայացած երկկողմ գագաթնաժողովի ժամանակ, Ռուսաստանից սպասում է «մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության բնագավառում միջազգային պարատավորությունների պահպանում»:

U.S. and European leaders have criticized a Russian court's decision to find jailed former oil tycoon Mikhail Khodorkovsky and his business partner, Platon Lebedev, guilty of embezzlement and money laundering.
U.S. Secretary of State Hillary Clinton Monday said the new charges against Khodorkovsky and Lebedev raise serious questions “about the rule of law being overshadowed by political considerations” in Russia.
Both defendants have denied the charges, saying they were being punished for supporting opposition candidates and critics of Prime Minister Vladimir Putin, who was president at the time of Khodorkovsky's 2003 arrest.
German Foreign Minister Guido Westerwelle called Monday's verdict “a step backward” for Russia's democracy. Britain's Foreign Office and the European Union both issued statements calling on Moscow to respect the rule of law.
Khodorkovsky, once Russia's richest man, and Lebedev were accused of embezzling oil and laundering $27 billion in proceeds during a six-year period. They have yet to be sentenced on the new charges.