Facebook-ն արժե 50 մլրդ դոլար
Հանրաճանաչ Facebook սոցիալական ցանցը ներգրավել է 500 մլն դոլար` ներդրումային Goldman Sachs բանկի և ռուսական Digital Sky Technologies (DST) ընկերության հետ գործարքի արդյունքում, ինչը փորձագետներին թույլ է տալիս կայքի ընդհանուր արժեքը գնահատել ռեկորդային 50 մլրդ դոլար: Այս մասին տեղեկացնում է New York Times-ը:
Պայմանագրի համաձայն` Goldman Sachs-ը Facebook-ում ներդրել է 450 մլն դոլար, DST-ը` ևս 50 մլն դոլար: Այժմ սոցիալական ցանցն արժե 50 մլրդ դոլար, այսինքն` ավելի շատ, քան eBay աճուրդային կայքն ու Time Warner ընկերությունը:
Կողմերը հրաժարվել են մանրամասներ ներկայացնել գործարքի մասին: Նշվում է, որ Facebook-ը ներդրումներն օգտագործում է նոր արտադրանքի մշակման, հնարավոր է` նոր բաժնետոմսերի ձեռքբերման համար: Goldman Sachs-ի կողմից Facebook-ի նկատմամբ հետաքրքրությունն ստիպում է ենթադրել, որ սոցիալական ցանցն իր բաժնետոմսերով կարող է դուրս գալ ֆոնդային շուկա:
Ներդրումների հոսքը Facebook-ին հնարավորություն կտա նաև այլ ընկերությունների արժեքավոր աշխատակիցներին իր կողմը գրավել, հնարավոր է նաև` «կուլ տալ» շուկայի մյուս մասնակիցներին:
Գործարքը գրավել է ամերիկյան Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովին (SEC), որը քննություն է սկսել մասնավոր ինտերնետ-ընկերությունների արժեթղթերի վաճառքի գործով, այդ թվում և Facebook-ի:

Goldman Sachs и российский фонд DST инвестировали в Facebook $500
Популярная социальная сеть Facebook привлекла 500 миллионов долларов в рамках сделки с американским инвестиционным банком Goldman Sachs и российской Digital Sky Technologies, сообщает в понедельник интернет-сайт газеты New York Times со ссылкой на источник, близкий к сделке.
Согласно условиям договора, Goldman Sachs вложит в социальную сеть 450 миллионов долларов, а российская компания Digital Sky Technologies, которая уже инвестировала в Facebook порядка полумиллиарда долларов, выделит под сделку 50 миллионов долларов. При этом американский банк имеет право продать часть своей доли - до 75 миллионов долларов - российскому инвестору.
Представители Facebook, Goldman Sachs и Digital Sky Technologies отказались от комментариев по поводу деталей сделки.
Между тем, благодаря этим инвестициям оценочная стоимость Facebook увеличится до 50 миллиардов долларов и тем самым превысит стоимость таких крупнейших компаний, как eBay, Yahoo и Time Warner, сообщает сайт издания.
Приток инвестиций также даст Facebook возможность развивать новые направления, переманивать ценных сотрудников из других компаний и, возможно, даже поглощать других участников рынка, не прибегая к первичному размещению акций на рынках ценных бумаг.
Сделка уже привлекла внимание американской Комиссии по ценным бумагам и биржам (SEC), которая начала расследование в отношении торговли акциями частных интернет-компаний, включая и Facebook.