Կենսաթոշակները կվճարվեն «Հայփոստի» բաժանմունքներում
Այսօր և վաղը կվճարվեն այս տարվա առաջին կենսաթոշակները։ 2011 թ-ից Հայաստանում իրականացվելու է կենսաթոշակների վճարման երկու տարբերակ՝ կանխիկ և անկանխիկ։ Կանխիկ վճարումը կիրականացվի «Հայփոստի», անկանխիկը՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ համաձայնագիր կնքած բանկերի միջոցով։
«Հայփոստ»-ից Aysor.am-ին հավաստեցին, որ փոխանցումն արդեն կատարվել է և կենսաթոշակների վճարումը շուտով կսկսվի:
Ավելի վաղ ընկերությունում վստահեցրել էին, որ թոշակների վճարումը կիրականացնի ժամանակին, ուշացումներ չեն լինի։ Ենթադրվում է, որ կենսաթոշակների վճարումը «Հայփոստի» միջոցով կբացառի կոռուպցիան, ինչը նախկինում մեծ տարածում է ունեցել:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության և «Հայփոստ» ընկերության միջև 2010 թ. դեկտեմբերի 29-ին համաձայնագիր էր կնքվել Երևանում կենսաթոշակների կանխիկ վճարումն իրականացնելու մասին։ Այս որոշումը պայմանավորված է նրանով, որ այս տարվա հունվարից լուծարվելու է Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության վճարումների ծառայությունը, որի միջոցով էլ նախկինում մայրաքաղաքում իրականացվում էր կենսաթոշակների վճարումը։ Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության վճարումների արդեն նախկին ծառայության աշխատակիցների մի մասը, համապատասխան վերապատրաստում անցնելուց հետո, աշխատանքի կանցնեն «Հայփոստում»։
«Հայփոստը» մայրաքաղաքի կենսաթոշակառուներին ծանուցագրեր կուղարկի, որպեսզի նրանք իմանան իրենց սպասարկող փոստային բաժանմունքի հասցեն։

Пенсии будут выплачиваться в отделениях «Айпост»
Выплата первых пенсий в 2011 году начнется сегодня и завтра. В Армении будут осуществляться два варианта пенсионных выплат – безналичный и наличный. Наличные платежи будут выполняться в отделениях «Айпост», а безналичные через банки, с которыми министерство труда и по социальным вопросам Армении заключило соглашения.
В компании «Айпост» подтвердили корреспонденту Aysor, что перечисление уже выполнено и выплата пенсий вскоре начнется. Предполагается, что пенсионные выплаты через «Айпост» исключат коррупцию, которая в прошлом была довольно распространена.
Напомним, что министерство труда и по социальным вопросам 29-го декабря 2010 года заключило с компанией «Айпост» соглашение о реализации наличных пенсионных выплат. С января нынешнего года должна быть расформирована соответствующая служба Государственной службы социального обеспечения, которая занималась осуществлением пенсионных выплат в столице. Часть сотрудников службы, пройдя переподготовку, будут приняты на работу в компанию «Айпост».
Отметим, что компания «Айпост» направит пенсионерам столицы уведомления с адресами конкретных почтовых отделений, которые должны обслуживать их.