Զենքի արտահանմամբ ՌԴ-ն այս տարի նույնպես կգրավի երկրորդ տեղը
Ռուսաստանը 2011թ. արտասահմանին կվաճառի 10,14 միլիարդ դոլարի զենք և ռազմական տեխնիկա՝ այդպիսով պահպանելով իր երկրորդ տեղն աշխարհի խոշոր զենք արտահանողների շարքում: Նման կանխատեսում է արել Զենքի վաճառքի վերլուծության համաշխարհային կենտրոնի (ЦАМТО) գլխավոր տնօրեն Իգոր Կորոտչենկոն՝ ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա զենքի արտահանման ամենախոշոր արտահանողներն է ԱՄՆ-ն (28,56 միլիարդ դոլար):
Ռազմական նշանակության արտադրանքի կանխատեսելի արտահանման ծավալների նվազման կարգով սպառազինությունների համաշխարհային խոշորագույն վաճառողների տասնյակում 2011թ.-ին կլինեն Գերմանիան (5,3միլիարդ դոլար), Ֆրանսիան (4,02 միլիարդ դոլար), Մեծ Բրիտանիան (3,44 միլիարդ դոլար), Իտալիան (2,4 միլիարդ դոլար), Իսրայելը(1,38 միլիարդ դոլար), Շվեդիան (1.34 միլիարդ դոլար) և Չինաստանը(1,16 միլիարդ դոլար):
Ռուսաստանի ռազմական արտահանման կառուցվածքում սպառազինությունների առանձին տեսակների մեջ ավիացիոն տեխնիկան այս տարին զբաղեցնելու է առաջին տեղը՝ 3,384 միլիարդ դոլար (ընդհանուր արտահանման ծավալի 33,4 տոկոսը): Երկրորդ տեղը կզբաղեցնի ռազմածովային տեխնիկան ՝ 2,103 միլիարդ դոլար (20,7%), երրորդ տեղում կլինի զրահատանկային տեխնիկան՝ 1,759 միլիարդ դոլար (17,35%): «Ուղղաթիռային տեխնիկայի» մատակարարման ծավալները կանխատեսվում է 1,358 միլիարդ դոլարի (13,4%) չափով, իսկ հակաօդային պաշտպանության տեխնիկան մոտ 750 միլիոն դոլարի ծավալով (7,4%): Փորձագետները հաշվարկել են, որ հրթիռա-հրետանային սպառազինությունների մասով պատվերների փաթեթը այս տարի կազմում է 48,4 միլիոն դոլար (0,5%): Մյուս բոլոր սպառազինությունների գծով արտահանումը կկազմի գրեթե 735 միլիոն դոլար (7,25%):

РФ в 2011 году займет второе место по экспорту оружия
Россия продаст за рубеж в 2011 году оружие и военную технику на сумму 10,14 млрд долларов, сохранив тем самым общемировое второе место и повторив рекорд 2010 года. Такой прогноз сделал в интервью РИА «Новости» генеральный директор Центра анализа мировой торговли оружием (ЦАМТО) Игорь Коротченко. Первое место в рейтинге мировых экспортеров оружия по—прежнему занимают США (28,56 млрд долларов).
В десятку крупнейших мировых поставщиков вооружений по прогнозируемому объему экспорта продукции военного назначения (ПВН) в 2011 году в порядке убывания войдут: Германия (5,3 млрд долларов), Франция (4,02 млрд долларов), Великобритания (3,44 млрд долларов), Италия (2,94 млрд долларов), Израиль (1,38 млрд долларов), Швеция (1,34 млрд долларов) и Китай (1,16 млрд долларов).
По отдельным категориям вооружений первое место в структуре военного экспорта России в 2011 году займет авиационная техника — 3,384 млрд долларов (33,4% от всего объема экспорта). Второе место займет военно-морская техника — 2,103 млрд долларов (20,7%), третье место достанется бронетанковой технике — 1,759 млрд долларов (17,35%). Объем поставок по категории «вертолетная техника» прогнозируется в объеме 1,358 млрд долларов (13,4%), техники ПВО — около 750 млн долларов (7,4%). В сегменте ракетно-артиллерийское вооружение портфель заказов с поставкой в 2011 году составляет 48,4 млн долларов (0,5%), подсчитали в ЦАМТО. По всем остальным категориям вооружений экспорт составит около 735 млн долларов (7,25%).
Самые крупные контракты 2011 года будут заключены в области военной авиационной техники, сказал Коротченко.