ԱՄՆ Պետդեպը մտահոգված է Մինսկում ձերբակալվածների ճակատագրով
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը հանդիպումներ է ունեցել Բելառուսի իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ և քննարկել է այս երկրում վերջերս ձևավորված իրավիճակը: Այս մասին, ըստ Ինտերֆաքսի, ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ֆիլիպ Քրոուլիի տարածած հայտարարության մեջ:
Համաձայն հայտարարության` պետքարտուղարը դատապարտել է «ընդդիմադիր առաջնորդների, քաղաքացիական հասարակության և լրագրողների ելույթներին խոչընդոտելը» Բելառուսում:
Ֆ.Քրոուլին նշել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարը մտահոգված է Մինսկում ձերբակալվածների և նրանց ընտանիքների ճակատագրով, և այս հարցը գտնվում է Բելառուսում ԱՄՆ դեսպանության հսկողության ներքո:
Հիլարի Քլինթոնը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները ուշադիր հետևում են Բելառուսի իշխանությունների գործողություններին և քննարկում են պատասխան միջոցներ ձեռնարկելու հնարավորությունը:
Բացի այդ, պետքարտուղարը հիշեցրել է ԱՄՆ-ի և Եվրամիության համատեղ հայտարարության մասին, որում դատապարտվում է բռնությունը և պահանջ է առաջադրվում անհապաղ ազատել բոլոր ձերբակալվածներին:
«Պետքարտուղարը կրկնել է այդ կոչը և պահանջել է վերջ տալ ընդդիմության, ԶԼՄ-ների և քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ ռեպրեսիվ գործողություններին», - ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարի հայտարարությունում:

Госдеп США озабочен судьбой задержанных в Минске оппозиционеров
Госсекретарь США Хиллари Клинтон встретилась в четверг с активистами правозащитных организаций Белоруссии и с ними обсудила последние события в этой стране. Об этом, согласно агентству «Инерфакс», говорится в заявлении помощника госсекретаря Филиппа Кроули.
Согласно заявлению, госсекретарь осудила «подавление выступления политических лидеров, представителей гражданского общества и журналистов».
По словам помощника госсекретаря, Х.Клинтон выразила озабоченность судьбой задержанных, а также членов их семей, отметив, что данный вопрос находится на контроле посольства США в Минске.
Х.Клинтон сообщила, что США внимательно наблюдают за действиями властей Белоруссии и рассматривают варианты возможных ответных действий.
Кроме того, она напомнила о совместном заявлении США и Евросоюза, в котором было осуждено насилие и содержалось требование освободить задержанных.
«Госсекретарь повторила этот призыв и призвала прекратить репрессивные действия в отношении оппозиции, СМИ и гражданского общества», - говорится в заявлении.