ԱՄՆ Պետդեպը մտահոգված է Մինսկում ձերբակալվածների ճակատագրով
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը հանդիպումներ է ունեցել Բելառուսի իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ և քննարկել է այս երկրում վերջերս ձևավորված իրավիճակը: Այս մասին, ըստ Ինտերֆաքսի, ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ֆիլիպ Քրոուլիի տարածած հայտարարության մեջ:
Համաձայն հայտարարության` պետքարտուղարը դատապարտել է «ընդդիմադիր առաջնորդների, քաղաքացիական հասարակության և լրագրողների ելույթներին խոչընդոտելը» Բելառուսում:
Ֆ.Քրոուլին նշել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարը մտահոգված է Մինսկում ձերբակալվածների և նրանց ընտանիքների ճակատագրով, և այս հարցը գտնվում է Բելառուսում ԱՄՆ դեսպանության հսկողության ներքո:
Հիլարի Քլինթոնը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները ուշադիր հետևում են Բելառուսի իշխանությունների գործողություններին և քննարկում են պատասխան միջոցներ ձեռնարկելու հնարավորությունը:
Բացի այդ, պետքարտուղարը հիշեցրել է ԱՄՆ-ի և Եվրամիության համատեղ հայտարարության մասին, որում դատապարտվում է բռնությունը և պահանջ է առաջադրվում անհապաղ ազատել բոլոր ձերբակալվածներին:
«Պետքարտուղարը կրկնել է այդ կոչը և պահանջել է վերջ տալ ընդդիմության, ԶԼՄ-ների և քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ ռեպրեսիվ գործողություններին», - ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարի հայտարարությունում:

The US State department is concerned with destiny of the detained
US Secretary of State Hillary Clinton had meetings with the representatives of the human rights organizations and has discussed the situation that occurred recently in Belarus, the statement issued by the US Assistant Secretary of State for Public Affairs Philip J. Crowley reads, reports Interfax.
According to the statement the US Secretary of State has condemned Belarus for its handling of the presidential election and crackdown on activists and political leaders.
Ph. Crowley also noted that the US Secretary of State has stressed her concern for detainees and for their family members, noting the US embassy in Minsk's efforts to remain in close contact with them.
Hillary Clinton also told “the activists that we are watching the government's actions closely and considering our response to those actions."
In addition the statement noted that Washington and the European Union have issued two joint statements condemning the violence and calling for the immediate release of all who are detained.
"The secretary repeated this appeal and also urged an end to repressive acts against the opposition, the media and civil society," the statement of the US Secretary of State read.