Գուանտանամոյի բանտի փակումը բարդանում է
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման օրինագիծ է ստորագրել, որով արգելվում է Գուանտանամո (Կուբա) ամերիկյան հատուկ բանտից ԱՄՆ կալանավորների տեղափոխման, ինչպես նաև այլ երկրներին դրանց փոխանակման ֆինանսավորման հատկացումը: Այս մասին, ըստ Վեստի.ռու-ի, հայտարարել է Սպիտակ տունը:
«Չնայած այն հանգամանքին, որ ես ու իմ վարչակազմը դեմ էինք այդ դրույթներին, ես ստորագրել եմ այս օրինագիծը, քանի որ այն անհրաժեշտ է մյուս ֆինանսական հարցերի, մանսավորապես`2011 թվականի ռազմական գործողությունների ֆինանսավորումը համակարգելու համար: Վարչակազմը կշարունակի աշխատել Կոնգրեսի հետ և կփորձի հեռացնել այդ սահմանափակումները, ինչպես նաև նվազեցնել դրանց ազդեցությունը, ինչպես նաև թույլ չի տա, որ դրանք ապագայում երկարաձգվեն և ընդլայնվեն»,- ասել է Օբաման:
Այս օրինագծի ստորագրումը զգալիորեն բարդացնում է Գուանտանամոյի բանտը փակելու հնարավորությունը, ինչը Օբաման բազմիցս նշել է որպես իր գործունեության առաջնահերթություններից մեկը: Պաշտոնավարման հենց սկզբից` 2009 թվականի հունվարի 22-ին նա հրամանագիր էր ստորագրել Գուանտանամոյի հատուկ բանտի փակման վարեբերյալ:

Закрытие тюрьмы Гуантанамо осложняется
Президент США Барак Обама подписал законопроект, который запрещает выделение средств на ввоз в Соединенные Штаты заключенных американской спецтюрьмы Гуантанамо (Куба), а также затрудняется процедура их передачи другим странам. Об этом, согласно Вести.ру, сообщается в распространенном в пятницу заявлении Белого дома.
«Несмотря на то, что я и моя администрация сопротивлялись принятию этих положений, - подчеркнул президент, - я подписал этот закон, так как он необходим для согласования других финансовых вопросов, в частности, касающихся финансирования военных действий в 2011 году. Администрация продолжит работать с Конгрессом и будет пытаться снять эти ограничения, а также уменьшить их эффект, кроме того, она будет сопротивляться любым попыткам продлить и расширить их в будущем».
Подписание данного законопроекта существенным образом осложнит закрытие тюрьмы Гуантанамо, которое Обама неоднократно называл своим приоритетом. Сразу же после вступления в должность - 22 января 2009 года он подписал указ о закрытии в течение года лагеря в Гуантанамо, однако выполнить это распоряжение американская администрация до сих пор не смогла.