ԱՄՆ պետդեպարտամենտ. Հալ Թալայանը Թուրքիայում է
ԱՄՆ քաղաքացին, ում իբր լրտեսության համար ձերբակալել էին Իրանում, գտնվում է Թուրքիայում, և նրան որևէ վտանգ չի սպառնում: Այս մասին, ըստ ՌԻԱ Նովոստիի, հաղորդում է Ռոյթերս գործակալությունը` վկայակոչելով ԱՄՆ պետդեպարտամենտին:
ԱՄՆ պետդեպի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Քրոուլին հայտարարել է, որ հեռախոսազրույց է ունեցել սկանդալի մասնակցի հետ, ով այժմ գտնվում է Թուրքիայում:
«Նրան վտանգ չի սպառնում, և նա այլևս մեր օգնության կարիքը չունի: Ենթադրում ենք, որ այդ գործը փակված է», - ասել է Քրոուլին:
Հունվարի 6-ին մի շարք ԶԼՄ-ներ տեղեկատվություն էին տարածել Իրանում ԱՄՆ քաղաքացի 55-ամյա Հալ Թալայանի ձերբակալության մասին, որը կասկածվում է լրտեսության մեջ: Նշվում էր, թե իբր նա Իրան է ժամանել Հայաստանից: Հունվարի 7-ին, մեկնաբանելով լրատվամիջոցների կողմից տարածված տեղեկատվությունը, ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի պետ Արծվին Բաղրամյանը հայտարարեց, որ նման անուն ազգանունով անձնավորություն Հայաստան մուտք չի գործել և հետևապես ոչ էլ Հայաստանից դուրս է եկել:

US State Department: Hall Talayan is in Turkey
The US citizen, who has, as if, been arrested in Iran on suspicion of spying, is now in Turkey, and is safe, informs the Reuters news agency referring to the US state department.
U.S. State Department spokesman P.J. Crowley said U.S. diplomats had contacted the woman in Turkey by telephone.
"She is safe and did not request further assistance from us," he told reporters. "As far as we're concerned, this case is closed."
On January 6 the Media spread information about a 55-year-old American woman, Hall Talayan arrested in Iran on suspicion of spying. There was mentioned as if she had arrived in Iran from Armenia. On January 7 commenting on the information spread by the Media head of the National Security Service press center Artsvin Baghramyan stated that a person with such name did not enter and thus neither left Armenia.