ԱՄՆ պետդեպարտամենտ. Հալ Թալայանը Թուրքիայում է
ԱՄՆ քաղաքացին, ում իբր լրտեսության համար ձերբակալել էին Իրանում, գտնվում է Թուրքիայում, և նրան որևէ վտանգ չի սպառնում: Այս մասին, ըստ ՌԻԱ Նովոստիի, հաղորդում է Ռոյթերս գործակալությունը` վկայակոչելով ԱՄՆ պետդեպարտամենտին:
ԱՄՆ պետդեպի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Քրոուլին հայտարարել է, որ հեռախոսազրույց է ունեցել սկանդալի մասնակցի հետ, ով այժմ գտնվում է Թուրքիայում:
«Նրան վտանգ չի սպառնում, և նա այլևս մեր օգնության կարիքը չունի: Ենթադրում ենք, որ այդ գործը փակված է», - ասել է Քրոուլին:
Հունվարի 6-ին մի շարք ԶԼՄ-ներ տեղեկատվություն էին տարածել Իրանում ԱՄՆ քաղաքացի 55-ամյա Հալ Թալայանի ձերբակալության մասին, որը կասկածվում է լրտեսության մեջ: Նշվում էր, թե իբր նա Իրան է ժամանել Հայաստանից: Հունվարի 7-ին, մեկնաբանելով լրատվամիջոցների կողմից տարածված տեղեկատվությունը, ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի պետ Արծվին Բաղրամյանը հայտարարեց, որ նման անուն ազգանունով անձնավորություն Հայաստան մուտք չի գործել և հետևապես ոչ էլ Հայաստանից դուրս է եկել:

Госдеп: Фигурантка скандала о шпионаже находится в Турции
Гражданка США, об аресте которой по подозрению в шпионаже сообщали некоторые иранские СМИ, находится в Турции и чувствует себя в полной безопасности. Об этом, согласно РИА Новости, передает во вторник агентство Рейтер со ссылкой на государственный департамент США.
В понедельник официальный представитель Госдепа Филипп Кроули заявил, что по телефону разговаривал с предполагаемой фигуранткой скандала, которая сейчас находится в Турции.
«Она в безопасности, ей больше не требуется наша помощь. Мы полагаем, что это дело закрыто», - сказал он.
Ряд СМИ 6 января распространил сведения о том, что в Иране задержана 55-летняя гражданка США Хал Талаян по подозрению в шпионаже. Сообщалось, что якобы она прибыла в Иран из Армении. Комментируя сообщения СМИ руководитель пресс-центра Службы национальной безопасности Арцвин Баграмян 7 января заявил, что лицо с таким именем в Армению не въезжало и, следовательно, не выезжало.