Պան Գի Մունը պահանջել է ազատել Բելառուսի ընդդիմադիրներին
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը անհանգստացած է Բելառուսում նախագահական ընտրություններից հետո ընդդիմադիր թեկնածուների ձերբակալման կապակցությամբ և պահանջում է վերջիններիս ազատ արձակել: Այս մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին` վկայակոչելով Ֆրանս Պրեսս-ին:
«Նա անհանգստացած է լրագրողների, նախագահի պաշտոնի ընդդիմադիր թեկնածուների և նրանց կողմնակիցների ձերբակալմամբ, պահանջում է ազատել նրանց և հարգել մարդու իրավունքները», - ասել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարտին Նեսիրկին:
Բացի այդ, Պան Գի Մունը «ափսոսում է» Մինսկում ԵԱՀԿ առաքելության փակման վերաբերյալ Բելառուսի իշխանության որոշման համար:

Пан Ги Мун требует освободить белорусских оппозиционеров
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун выразил озабоченность арестами оппозиционеров после президентских выборов в Белоруссии и потребовал их освобождения, сообщает агентство РИА Новости со ссылкой на Франс Пресс.
«Он (Пан Ги Мун) озабочен арестами журналистов, кандидатов в президенты от оппозиции и их сторонников, требует их освобождения и уважения к правам человека», - заявил в понедельник официальный представитель генсека ООН Мартин Несирки.
Кроме того, по словам Нескирке, Пан Ги Мун «сожалеет» о решении властей Белоруссии закрыть миссию Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в Минске.