ՀԲ աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը շարունակվելու է
Համաշխարհային բանկը (ՀԲ ) ՀՀ կառվարության հետ աշխատում է մրցակցային դաշտի բարելավման, շուկայի ազատականացման, հանքահումքային արդյունաբերության զարգացման, «Ընդերքի մասին» օրենսդրության բարելավման, շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտներում: Այս մասին այսօր ասուլիսում տեղեկացրեց ՀԲ երևանյան գրասենյակի տնօրեն Ժան Միշել Հապին:
«Հայաստանում ՀԲ պորտֆելը բաղկացած է 18 ակտիվ ծրագրերից, իսկ ընդհանուր հանձնառությունների արժեքը 1992 թ.-ից ի վեր կազմում է 1մլրդ 433 մլն դոլար»,- հայտնեց Ժ.Մ. Հապին, հավաստելով, որ ՀԲ աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը շարունակվելու է և առաջիկայում քննարկումներ կծավալվեն, թե այս վարկային միջոցները որ առաջնահերթ խնդիրների լուծմանը պետք է ուղղվեն:
Ժ.Մ. Հապիի խոսքով, ՀՀ կառավարության հետ պետք է նաև վերանայվի առաջիկա երկու տարիների համագործակցության ծրագիրը:
Նշենք, որ զարգացման քաղաքականության առաջին գործառնության ծրագրով ՀԲ-ն ՀՀ-ին 2009 թ-ին հատկացրել է 60 մլն դոլար: Այս տարվա ընթացքում սպասվում է նաև երրորդ գործառնության հաստատումը:

WB to continue cooperation with Armenia
The World Bank cooperates with Armenia’s government on strengthening competitiveness, market liberalization, development of mining industry, protection of environment, Jean-Michel Happi, the World Bank Country Manager for Armenia, told reporters in Yerevan.
“The World Bank portfolio in Armenia includes 18 active programs, with bank’s general liabilities since 1992 amounting to USD 1bn 433m,” Happi said.
According to him, the World Bank will continue cooperation with Armenia’s government, with revision of the cooperation plan with Armenia for the coming 2 years.
Under the First Development Policy Operation (DPO) for Armenia, WB provided USD 60m to Armenia in 2009. The Second Operation will be approved this year.