ՀԲ աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը շարունակվելու է
Համաշխարհային բանկը (ՀԲ ) ՀՀ կառվարության հետ աշխատում է մրցակցային դաշտի բարելավման, շուկայի ազատականացման, հանքահումքային արդյունաբերության զարգացման, «Ընդերքի մասին» օրենսդրության բարելավման, շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտներում: Այս մասին այսօր ասուլիսում տեղեկացրեց ՀԲ երևանյան գրասենյակի տնօրեն Ժան Միշել Հապին:
«Հայաստանում ՀԲ պորտֆելը բաղկացած է 18 ակտիվ ծրագրերից, իսկ ընդհանուր հանձնառությունների արժեքը 1992 թ.-ից ի վեր կազմում է 1մլրդ 433 մլն դոլար»,- հայտնեց Ժ.Մ. Հապին, հավաստելով, որ ՀԲ աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը շարունակվելու է և առաջիկայում քննարկումներ կծավալվեն, թե այս վարկային միջոցները որ առաջնահերթ խնդիրների լուծմանը պետք է ուղղվեն:
Ժ.Մ. Հապիի խոսքով, ՀՀ կառավարության հետ պետք է նաև վերանայվի առաջիկա երկու տարիների համագործակցության ծրագիրը:
Նշենք, որ զարգացման քաղաքականության առաջին գործառնության ծրագրով ՀԲ-ն ՀՀ-ին 2009 թ-ին հատկացրել է 60 մլն դոլար: Այս տարվա ընթացքում սպասվում է նաև երրորդ գործառնության հաստատումը:

Сотрудничество ВБ с Арменией будет продолжено
Всемирный банк сотрудничает с правительством Армении в сфере улучшения конкурентного поля, либерализации рынка, развития горнорудной промышленности, улучшения законодательства «О недрах», защите окружающей среды, сообщил сегодня на пресс-конференции директор ереванского офиса Всемирного банка Жан Мишель Гапи.
«Портфель ВБ в Армении состоит из 18 активных программ, а стоимость общих обязательств с 1992 года составляет $1 млрд. 433 млн.», - сказал он.
Жан Мишель Гапи также отметил, что сотрудничество банка с правительством Армении будет продолжено, а также будет пересмотрена программа сотрудничества с республикой на предстоящие два года.
В 2009 году в рамках первой программы политики развития ВБ предоставил Армении $60 млн. В течение этого года ожидается утверждение второй соответствующей программы.