Վրաստանում պայթյունի գործով ձերբակալվել են երեք զինվորականներ
Վրաստանի պաշտպանության նախարարության Կրծանիսի ուսումնական կենտրոնում երեքշաբթի տեղի ունեցած պայթյունի գործով երեք ձերբակալվածները կարող են դատապարտվել մինչև 10 տարի ազատազրկման, ըստ Նովոստի-Գրուզիայի` հայտնում են Վրաստանի պաշտպանության նախարարությունից:
Նշենք, որ Թբիլիսիից դեպի Ռուսթավի տանող Ռուսթավիի մայրուղում գտնվող ուսումնական կենտրոնի պայթյունի հետևանքով 3 մարդ զոհվել է, հիվանդանոցներ են տեղափոխվել շուրջ 20 զինծառայողներ: Ձերբակալվել են Ազգային կենտրոնի ուսումնական բաժնի ղեկավարներից գնդապետ Տրիստան Թքեշելիաձեն, հրետանային բաժնի ղեկավար գնդապետ Մամուկա Պերեշիշվիլին և առաջին հրետանային բրիգադի մարտկոցի հրամանատար ավագ լեյտենանտ Մալխազ Կոբալիան:
«Ըստ քննության արդյունքների` դժբախտ պատահարի պատճառ է դարձել անվտանգության կանոնների խախտումը: Այս պահին հարց է բարձրացվել պատասխանատվության ենթարկելու այն անձանց, ովքեր պատասխանատու էին անվտանգության կարգի պահպանման համար», - ասված է ՊՆ հայտարարության մեջ:
Հհարուցվել է քրեական գործ` Վրաստանի ՔՕ հոդված 403-ի մաս 3-ով /զենքի հետ վարվելիս անվտանգության կանոնների խախտում, որը հանգեցրել է երկու և ավել մարդկանց զոհվելուն/:

Задержанным по делу о взрыве в Грузии грозит до десяти лет тюрьмы
Троим задержанным по делу о взрыве, произошедшем во вторник в национальном учебном центре министерства обороны Грузии «Крцаниси» под Тбилиси, грозит до десяти лет лишения свободы, согласно Новости-Грузия, говорится в сообщении Минобороны, распространенном во вторник вечером.
Трое военных погибли и 13 были ранены в результате взрыва боеприпаса 120-миллиметрового миномета в учебном центре «Крцаниси» во время учений минометной роты.
«По информации следствия, причиной несчастного случая стало нарушение норм безопасности. Соответственно, на данном этапе встал вопрос ответственности троих лиц, которые отвечали за контроль соблюдения норм безопасности», - заявляет министерство.
Задержаны руководитель учебного курса Национального центра – курса оценки и подготовки артиллерийского подразделения, полковник Тристан Ткешелиадзе, руководитель огневой позиции, полковник Мамука Перешишвили и командир батареи первой артиллерийской бригады, старший лейтенант Малхаз Кобалия.
По данным Минобороны Грузии, дело возбуждено по части 3 статьи 403-й УК Грузии (нарушение правил обращения с оружием, представляющим повышенную опасность для окружающих, что привело к гибели двух и более людей), что предусматривает лишение свободы от 6 до 10 лет.