ԼՂՀ ԱԳՆ. Լեհաստանի իշխանությունների դիրքորոշումը տարօրինակ է
Վերջին ժամանակներս Բաքվի քարոզչամեքենայի շահարկումների առարկա է դարձել Ադրբեջանում Լեհաստանի դեսպանության կայքէջում տեղադրված` Լեհաստանի ԱԳՆ հաղորդագրությունը, որի առիթը 2010 թվականի դեկտեմբերին Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, Հայաստանի հարցով հիմնական զեկուցող Թոմաշ Պորեբայի այցն էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն:
ԼՂՀ արտգործնախարարությունը այս կապակցությամբ նշում է. «Անտարակույս, ԼՂՀ այցելությունների անցանկալիության վերաբերյալ Լեհաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության հաղորդագրությունը երաշխավորական-տեղեկատվական բնույթ է կրում, ինչի մասին, մասնավորապես վկայում է այն, որ Լեհաստանի ԱԳՆ պաշտոնական կայքէջում նշված տեղեկատվությունը բացակայում է: Սակայն հավատարիմ մնալով իրեն` պաշտոնական Բաքուն ուռճացնում է հիշյալ թեման»:
«Այդուհանդերձ, տարօրինակ է մնում Լեհաստանի իշխանությունների դիրքորոշումը, քանի որ նաև այդ երկիրն է նախաձեռնել ԵՄ «Արևելյան գործընկերություն» ծրագիրը, որը հիմնված է ժողովրդավարության և միջազգային իրավունքի սկզբունքների վրա: Արդյո՞ք լեհական իշխանությունները դրանով իսկ չեն ոտնահարում իրենց քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները: Չէ որ դեռ ոչ մեկի կողմից չի բեկանվել ազատ տեղաշարժվելու և ճշմարտացի տեղեկատվություն ստանալու մասին իրավունքի միջազգային համաձայնագիրը: Միանգամայն տեղին կլինի հարց ուղղել Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար պան Ռադոսլավ Սիկորսկուն, թե արդյո՞ք տվյալ սահմանափակումը տարածվում է նաև լեհ քաղաքացի Անջեյ Կասպշիկի վրա:
Ի դեպ, ամեն ինչից դատելով, Բաքվի չինովնիկների սպառնալիքները հազիվ թե տպավորություն թողնեն որևէ մեկի մոտ: Չնայած նրան, որ արտասահմանցիների այցերը Արցախ` Բաքվում համարում են քրեորեն պատժելի հանցանք, անկախության հռչակումից ի վեր ԼՂՀ են այցելել տասնյակ հազարավոր օտարերկրացիներ` զբոսաշրջիկներ, քաղաքագետներ, գործարարներ, դերասաններ, լրագրողներ, այդ թվում` Ադրբեջանի ամենաբարեկամ երկրների, օրինակ, Թուրքիայի ներկայացուցիչներ:
Ավելին, Արցախ այցելող արտասահմանցի զբոսաշրջիկների թիվը, այդ թվում` ԵՄ երկրներից, տարեցտարի կայուն կերպով ավելանում է: Բազմաթիվ օտարերկրացիներ ԼՂՀ են այցելում մի քանի անգամ: Ընդլայնվում է այն երկրների աշխարհագրությունը, որտեղից զբոսաշրջիկներ են ժամանում: 2010 թվականին առաջին անգամ ԼՂՀ են այցելել Գաբոնի և Կոտ դ’Իվուարի քաղաքացիներ:
Այդ ամենը վկայում է այն մասին, որ աշխարհում տարեցտարի աճում է հետաքրքրությունը Արցախի նկատմամբ, չնայած Ադրբեջանի ակտիվ հակազդեցությանը և այն բանին, որ ԼՂՀ այցելող օտարերկրյա քաղաքացիները հայտարարվում են «նոն գրատա» անձինք: Զբոսաշրջիկներին հրապուրում են հինավուրց պատմական հուշարձանները, շքեղ բնությունը, առողջ բնապահպանական միջավայրը և այլն: Սակայն, նրանց խոսքերով, երկրի հիմնական հարստությունը կազմում են նրա բարյացակամ և հյուրասեր մարդիկ:
Անկասկած, այսուհետև ԼՂՀ-ում առանձնահատուկ ուշադրությամբ կվերաբերվեն Լեհաստանի քաղաքացիներին, ովքեր անտեսելով արհեստական արգելքները, կայցելեն ԼՂՀ», - ասված է ԼՂՀ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության մեջ:

МИД НКР: В НКР будут уделять особое внимание гражданам Польши
В последнее время предметом спекуляций бакинской пропагандистской машины стало сообщение МИД Польши, размещенное на сайте посольства этой страны в Азербайджане в связи с посещением Нагорно-Карабахской Республики в декабре 2010 года депутата Европейского парламента, основного докладчика по вопросам Армении Томаша Поребы. В этой связи с заявлением выступило министерство иностранных дел Республики Арцах.
«Разумеется, сообщение польского внешнеполитического ведомства относительно нежелательности поездок в НКР носит рекомендательно-информационный характер, что, в частности, подтверждается тем, что на официальном сайте МИД Польши данная информация отсутствует. Однако, оставаясь верным себе, официальный Баку раздувает указанную тему.
Тем не менее кажется странной позиция властей Польши, являющейся одним из инициаторов программы ЕС «Восточное партнерство», в основе которой лежат принципы демократии и международного права. Не ущемляют ли тем самым польские власти права и свободы своих граждан? Ведь международные конвенции о праве на свободное передвижение и получение правдивой информации никто еще не отменял. Вполне уместно спросить у министра иностранных дел Польши пана Радослава Сикорского, распространяется ли данное ограничение на польского гражданина Анджея Каспшика?
Впрочем, судя по всему, угрозы бакинских чиновников мало кого впечатляют. Несмотря на то, что в Баку поездки иностранцев в Арцах считают уголовно наказуемым преступлением, после провозглашения независимости в НКР побывали десятки тысяч иностранцев – туристы, политики, предприниматели, артисты, журналисты, в том числе представители самых дружественных Азербайджану стран, например, Турции.
Более того, число посещающих Арцах иностранных туристов, в том числе из стран ЕС, год от года стабильно увеличивается. Многие иностранцы посещают НКР по несколько раз. Расширяется география государств, из которых приезжают туристы. Впервые в 2010 году НКР посетили граждане Габона и Кот д’Ивуара.
Это свидетельствуют о том, что с каждым годом в мире растет интерес к Арцаху, несмотря на активное противодействие Азербайджана и объявление иностранных граждан, посещающих НКР, персонами «нон грата». Привлекают туристов древнейшие исторические памятники, роскошная природа, здоровая экология и т.д. Однако основное богатство страны, по их словам, заключается в доброжелательных и гостеприимных людях.
Разумеется, отныне в НКР будут уделять особое внимание гражданам Польши, которые, презрев искусственные запреты, будут посещать НКР», - отмечается в заявлении, распространенном пресс-службой МИД НКР.