Լիբանանի կառավարությունը կազմալուծվեց
Լիբանանի կառավարությունը չորեքշաբթի կազմալուծվել է` 11 նախարարների հրաժարականների պատճառով, հայտնում է ՌԲԿ.ռու-ն, հղում անելով Associated Press-ին:
Ըստ աղբյուրի, կառավարությունը լքել են «Հզբոլլահ» շարժման և նրա դաշնակից քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները, մասնավորապես` էներգետիկայի նախարար Ջեբրան Բասիլը: Լիբանանի օրենսդրության համաձայն` 30 նախարարներից 11-ի հրաժարականն ինքնաբերաբար կառավարության լուծարում է նշանակում:
Կառավարության կազմալուծման վարկածներից մեկը շիաների դաշինքի վաղեմի կոնֆլիկտն է Լիբանանի վարչապետ Սահադ Հարիրիի հետ` նրա հոր, Լիբանանի նախկին վարչապետ Ռաֆիկ Հարիրիի սպանության գործով քննության արդյունքների վերաբերյալ կոշտ դիրքորոշման պատճառով:
Հիշեցնենք, որ Լիբանանի նախկին վարչապետ Ռաֆիկ Հարիրին սպանվել է 2005թ. փետրվարի 14-ին Բեյրութում: Թեև Հարիրիի սպանությունը հետաքննող ՄԱԿ-ի Հաագայի միջազգային դատարանը չի նշել հնարավոր մեղավորների անունները, սակայն սպասվում է, որ Հարիրիի սպանության մեջ կմեղադրվեն նաև «Հզբոլահ» խմբավորման անդամները:

Правительство Ливана распалось
Правительство Ливана распалось после отставки 11 министров. 12 января о своем выходе из правительства сообщил министр Аднан Саид Хусейн, передает РБК.ру со ссылкой на Associated Press.
Ранее было объявлено о том, что правительство покинули 10 представителей «Хезболлах» и союзных ей партий.
Отставка 11 из 30 членов ливанского правительства автоматически означает роспуск правительства.
Причиной развала правительства стал давний конфликт шиитского блока, возглавляемого «Хезболлах», с премьер-министром Ливана Саадом Харири по поводу результатов расследования убийства экс-премьера страны Рафика Харири - отца нынешнего главы правительства.
Р.Харири был убит 14 февраля 2005г. в результате мощного взрыва в центре Бейрута. Ожидается, что обвинение в причастности к его гибели будет предъявлено членам шиитского движения «Хезболлах».