Լիբանանի կառավարությունը կազմալուծվեց
Լիբանանի կառավարությունը չորեքշաբթի կազմալուծվել է` 11 նախարարների հրաժարականների պատճառով, հայտնում է ՌԲԿ.ռու-ն, հղում անելով Associated Press-ին:
Ըստ աղբյուրի, կառավարությունը լքել են «Հզբոլլահ» շարժման և նրա դաշնակից քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները, մասնավորապես` էներգետիկայի նախարար Ջեբրան Բասիլը: Լիբանանի օրենսդրության համաձայն` 30 նախարարներից 11-ի հրաժարականն ինքնաբերաբար կառավարության լուծարում է նշանակում:
Կառավարության կազմալուծման վարկածներից մեկը շիաների դաշինքի վաղեմի կոնֆլիկտն է Լիբանանի վարչապետ Սահադ Հարիրիի հետ` նրա հոր, Լիբանանի նախկին վարչապետ Ռաֆիկ Հարիրիի սպանության գործով քննության արդյունքների վերաբերյալ կոշտ դիրքորոշման պատճառով:
Հիշեցնենք, որ Լիբանանի նախկին վարչապետ Ռաֆիկ Հարիրին սպանվել է 2005թ. փետրվարի 14-ին Բեյրութում: Թեև Հարիրիի սպանությունը հետաքննող ՄԱԿ-ի Հաագայի միջազգային դատարանը չի նշել հնարավոր մեղավորների անունները, սակայն սպասվում է, որ Հարիրիի սպանության մեջ կմեղադրվեն նաև «Հզբոլահ» խմբավորման անդամները:

Lebanese government collapses
Lebanon's government collapsed Wednesday after Hezbollah and its allies resigned from the Cabinet in a dispute with Western-backed factions over upcoming indictments in the 2005 assassination of former Prime Minister Rafik Hariri, The Associated Press reports.
A U.N.-backed tribunal investigating the truck bombing that killed Hariri and 22 others is widely expected to name members of the Shiite militant group, which many fear could re-ignite sectarian violence that has erupted repeatedly in the tiny nation.
Hezbollah's walkout ushers in the country's worst political crisis since 2008 in one of the most volatile corners of the Middle East.
Lebanon's 14-month-old government was an uneasy coalition linking bitter rivals: a Western-backed bloc led by Hariri's son Saad and Hezbollah, which is supported by Syria and Iran and maintains an arsenal that far outweighs that of the national army.
Disputes over the tribunal have paralyzed the government for months, with Hezbollah denouncing the court as a conspiracy by the U.S. and Israel and urging the prime minister to reject any of its findings. But Hariri has refused to break cooperation with the Netherlands-based tribunal.